Gül: Filistin'i birleştirmek gerek

Cumhurbaşkanı Gül, Ortadoğu sorununu "Neredeyse Dünya Harbi'nden sonra en büyük sorun" olarak niteledi

Gül: Filistin'i birleştirmek gerek


 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Filistin'in ikiye bölündüğünü ve birleştirilmesi gerektiğini belirterek, "Hiç kimseyi dışlayarak barış temin edemezsiniz. O bakımdan Türkiye'nin, Rusya'nın bu girişimlerini herkesin takdir etmesi lazım; herkesi masaya çağırma, herkesi bu barış süreci içeresinde katılıma davet etmesi ve işin içine sokması açısından" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ile Çankaya Köşkü'nde düzenledikleri ortak basın toplantısında, gazetecilerin sorularını cevaplayan Gül, Orta Doğu konusunun sadece Filistinlileri, İsraillileri veya Arapları değil bütün dünyayı ilgilendirdiğini söyledi.

"Neredeyse Dünya Harbi'nden sonra en büyük sorunun" bu olduğunu ifade eden Gül, dünyanın birçok yerindeki huzursuzlukların da bu sorunla gerekçelendirildiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül, "O bakımdan, bu konunun muhakkak çözümlenmesi gerekmektedir. Bununla ilgili birçok çalışmalar yapılmaktadır. Orta Doğu Dörtlüsü ve ABD'nin Orta Doğu Temsilcisi George Mitchell'ın çalışmalarını, girişimlerini takdir ediyoruz, ama bunları çok fazla yeterli görmüyoruz ve daha fazla hamle yapılması gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 14:12
banner53
YORUM EKLE

banner39