banner39

Gül: Herkesin Cumhurbaşkanı olmalı

Abdullah Gül, cumhurbaşkanı kim olursa olsun, seçilenin, herkesin cumhurbaşkanı olacağını göstermesi gerektiğini bildirdi.

Arşiv 07.04.2007, 10:06 06.07.2018, 09:31
Gül: Herkesin Cumhurbaşkanı olmalı

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, cumhurbaşkanı kim olursa olsun, seçilenin, herkesin cumhurbaşkanı olacağını göstermesi gerektiğini belirterek, ''İnanın ki, cumhurbaşkanı adayı konusunda kendi içimizden bir karar daha çıkmadı'' dedi.

Gül, Bursa'da sanayici, çeşitli parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin sorularını yanıtlarken, Cumhurbaşkanlığı seçiminde uzlaşma oluşmasının ''şüphesiz iyi bir şey'' olduğunu ifade ederek, ''Cumhurbaşkanı, halk tarafından seçilse bile, oyların yarısından bir fazlasını alan Cumhurbaşkanı olsa, yine tam bir konsensüs olmuyor.

Yani yüzde 49'un yine kabul etmeyeceği, 'Hayır, ben seni kabul etmiyorum' dediği bir seçim olacak. Burada önemli nokta şu; Böyle bir durumda partilerarası diyalog, demokrasinin makul çerçevesi içinde tartışma ne kadar çok olursa, o kadar iyi olur.

Cumhurbaşkanı kim olursa olsun, seçilen cumhurbaşkanının, herkesin cumhurbaşkanı olacağını göstermesi lazım. Siyasi polemiklerin içinden geliyor da olsa herşeyi unutması, herkese eşit davranması gerekir''dedi.

Parti olarak, bir yıl önce cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında ''Eğer şimdiden cumhurbaşkanlığı seçimini gündeme getirirsek, bütün enerjimizi bu işe veririz, polemikler çıkar, her şeyi unutur, ateşin içine gireriz. Biz, bunu ne kadar dar alanda konuşursak, hem memlekete maliyeti az olur hem de o kadar çok iş yapmış oluruz'' kararı aldıklarını anlatan Gül, ''Kendi kendimize koyduğumuz bu kuralı uyguladık ama şimdi konuşabiliriz.

İnanın ki, Cumhurbaşkanı adayı konusunda kendi içimizden bir karar daha çıkmadı. Bu, birkaç kişinin kararı değil. Önce parti grubu, milletvekilleri ve önemli sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini alma gereği duyduk.

Böyle bir sürecin içindeyiz. Sonucu ne olur, başbakan aday olur mu, gösterir miyiz, yeni başbakan kim olur bunu zaman gösterecek''diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?