Gül, Hindistan'da fahri felsefe doktorası aldı

Hindistan'da Cumhurbaşkanı Gül'e Amity Üniversitesi tarafından fahri felsefe doktorası verildi.

Gül, Hindistan'da fahri felsefe doktorası aldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e Amity Üniversitesi tarafından fahri felsefe doktorası verildi.

Yeni Delhi'deki tarihi ve turistik yerleri gezdikten sonra Hintli kanaat önderleri ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Gül, öğleden sonra Yeni Delhi'nin Noida bölgesinde bulunan özel Amity Üniversitesine gitti. Gül'e burada Üniversite kurucu mütevelli heyet başkanı Ashok Chauhan tarafından fahri felsefe doktorası verildi. Üniversite öğrencileri ise Cumhurbaşkanı Gül'e sorular da yöneltti.

Bir öğrencinin Kıbrıs meselesini sorması üzerine Kıbrıs sorununun başlangıcından itibaren anlatan Gül, Türkiye'nin Kıbrıs'ta İngiltere ve Yunanistan ile birlikte garantör olduğunu ve bölgesinde barış ve huzurun sağlanması için buna devam edeceğini söyledi. 2004 yılında yapılan referandumda Türk tarafının yapıcı duruşuna değinen Gül, Türkiye olarak BM ile konunun çözülmesi adına gayret göstermeye devam edeceklerini dile getirdi.

Yeni Delhi ve Ankara'nın hızla ilerleyen ilişkilerine dair bir soruya da Cumhurbaşkanı Gül, bölgelerinin önde gelen iki gücü olan Hindistan ve Türkiye'nin ekonomi, dünya barışı ve eğitim alanlarında paylaşacak çok şeyinin olduğunu belirtti. Amity ve Bilkent üniversitelerinin bilim alanında anlaşmalarının olduğuna değinen Gül, eğitim alanındaki ilişkilerin artarak devam etmesini istediklerini ifade etti.
Amity üniversitesindeki törenin ardından kaldığı otele geçen Gül burada Obeori otelleri genel müdürü PRS Oberoi ve GMR şirketi genel müdürünü Grandhi Mallikarjuna Rao'yu kabul etti.
 
 

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2010, 09:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35