Gül, II. Abdulhamit'in şeyhinin tekkesini yeniden açtı

Cumhurbaşkanı Gül, II. Abdulhamid'in şeyhi için yaptırdığı Ertuğrul Tekke Camii'nin açılışını yaptı

Gül, II. Abdulhamit'in şeyhinin tekkesini yeniden açtı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, restore edilen Beşiktaş'taki Ertuğrul Tekke Camii'nin açılışını yaptı. Gül ve beraberindekiler, camide Cuma namazı kıldı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen Beşiktaş'taki Ertuğrul Tekke Camii'nin açılışına; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve çok sayıda davetli katıldı.

tekke-gul.jpg

Açılış öncesi konuşan Abdullah Gül, önce ziyaret ettiğinde caminin adeta bir mezbelelik halinde olduğunu, o dönemde Vakıflar Genel Müdürü'nü arayarak restore edilmesini istediğini söyledi. İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti olması sebebiyle şehrin topyekün ayağa kaldırıldığını ifade eden Gül, "Sadece tüneller, büyük yollar, köprüler yapılmıyor. Diğer taraftan tarih de tekrar canlanıyor." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Conrad Otel'in yakınında bulunan 2 adet harabe biçimindeki tarihi binayı hatırlatarak, buralarında bir an önce restore edilmesini istedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da, açılışta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de bulunmasından büyük bir mutluluk duyduklarını söyledi. Her yıl 3-10 Mayısın Vakıf Haftası olarak kutlandığını hatırlatan Arınç, 15 gün önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da hazır bulunduğu törende Yenikapı Mevlevihanesi'nin açılışını yaptıklarını, bu mevlevihaneyle birlikte Türkiye genelinde restorasyonu biten 1111 eserin de sembolik açılışını gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Arınç, 7 yıldan bu yana 3 bin 500'e yakın eserin tamamlanarak hizmete açıldığını belirterek, ''Ecdad yadigarı ve vakıf medeniyetinin eseri olan bu güzel birikimlerimizi tekrar ağaya kaldırmak bizim hem görevimizdir hem de yapmış olduklarımızla büyük bir mutluluk duyuyoruz.'' dedi.

Konuşmanın ardından Gül, Arınç, Davutoğlu ve diğer yetkililer, caminin açılışını yaptı. Açılışın ardından, Gül ve beraberindekiler Cuma namazını burada kıldı.

hukumet-gul-davutoglu-arinc.jpg

Namaz sonrası Abdullah Gül, caminin hemen yanında bulunan Tunuslu Şeyh Muhammed Zarifi türbesini ziyaret etti. Gül ve bakanlar, camiden ayrıldı. Gül, aracına binerken basın mensuplarına el salladı.

ERTUĞRUL TEKKE CAMİİ

Ertuğrul Tekke Camii, 1887-1888 tarihlerinde 2. Abdülhamit tarafından Şeyh Hamza Zafir Efendi adına yaptırıldı. Cami-tekke niteliğinde olan yapının adı Osmanlı Hanedanı'nın ceddi Ertuğrul Gazi'nin anısını canlandırmak arzusunun yanı sıra 2. Abdülhamit'in yine bu amaçla Domaniç yöresi Türkmenlerinden oluşturduğu Ertuğrul Alayı'nın ibadetine tahsis edilmesinden kaynaklandı. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2008 yılı programına alınan caminin restorasyonuna, 8 Kasım 2008'de başlandı.


 

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2010, 17:49
banner53
YORUM EKLE

banner39