banner15

Gül, Kafkas temaslarına devam ediyor

Cumhurbaşkanı Gül, Ermenistan ziyaretinde gündeme getirdiği Karabağ sorunu için bugün Azerbayacan'a gidiyor.

Gül, Kafkas temaslarına devam ediyor


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk-Ermeni ilişkilerinde yeni bir dönemi açan Erivan zyaretinin ardından bugün de Bakü'ye gidiyor.

Gül, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev'le görüşecek ve Ermenistan ziyareti sonrasında Azeri kamuoyunda oluşan endişeleri gidermeye çalışacak. Temasların gündeminde hem Türk-Ermeni ilişkileri hem de Yukarı Karabağ sorunu var. Gül 6 Eylül'de Ermenistan'a bir ziyaret gerçekleştirmişti.

Erivan ve Ankara arasındaki yakınlaşma AB ve ABD'den alkış aldı ancak topraklarının bir bölümü Ermenistanın işgali altında olan ve Türkiye'nin Kafkaslardaki müttefiki Bakü'de soru işaretleri oluşturdu.

Azeri siyasi partiler arasında Gül'ün ziyaretini farklı yorumlayanlar oldu. Kimi "bize fayda sağlar" dedi, kimi "Türkiye'yi kendi çıkarını düşünmekle" suçladı. İktidara yakın bazı gazetelerde de Türkiye aleyhine yorumlar yayınlandı.

Ankara'ya şimdiye kadar resmi bir eleştiri gelmedi. Başbakan Erdoğan da Bakü'de Aliyev'e Türkiye'nin Ermenistan açılımını anlattı. Şimdi sıra asıl ziyareti yapan Abdullah Gül'de.

Cumhurbaşkanı Gül, günübirlik ziyaretinde İlham Aliyev'le görüşecek. Erivan'da Serj Sarkisyan'la yaptığı görüşmede edindiği izlenimleri aktaracak. Ana gündem hem Türkiye'nin bundan sonra Ermenistan'la nasıl bir ilişki izleyeceği hem de Karabağ sorunu olacak.

Dağlık Karabağ sorununda bir çözüm olmadan, Azeri yönetimi Türkiye'nin Ermenistan ile sınırını açmasına karşı. Türkiye de bugüne kadar bu politikayı korudu. Şimdi Gül, Bakü'deki temaslarında hem Azeri kamuoyunun hem de yönetiminin endişelerini gidermeye çalışacak, Azerilere sizinle beraberiz mesajı verecek.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2008, 08:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner10

banner12