Gül Kanser Dokusunu Onarıyor

Gül çiçeği ve gül yağının cilt kanseri hücrelerinin onarılmasında olumlu etki sağladığının tespit edildi.

Gül Kanser Dokusunu Onarıyor


Isparta gülünün sağlık alanındaki etkileri üzerinde araştırma yapan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Deontoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ayten Altıntaş, gül çiçeği ve gül yağının cilt kanseri başta olmak üzere radyasyona maruz kalan hastaların parçalanan hücrelerinin onarılmasında olumlu etki sağladığının tespit edildiğini söyledi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde 4 yıl önce kanser teşhisi konulan hastaların kan hücrelerinde gül çiçeği ve gül yağının etkisi üzerinde laboratuvar ortamında çalışma yaptıklarını anlatan Prof.Dr. Altıntaş, "Bu çalışmanın ardından bir de deri hücreleri üzerinde çalışma gerçekleştirdik. Kanser teşhisi konulan hastanın derisinden alınan parça üzerindeki hücreler üzerinde çalıştık ve onarıcı özelliği olduğunu tespit ettik" dedi.

Prof.Dr. Altıntaş, bu araştırmanın, cilt kanserleri başta olmak üzere, kanser hastalığı yüzünden tahrip olan derinin onarılmasında gül çiçeği ve gül yağının kullanılabileceğini ortaya çıkardığını, gülün ruh sağlığı, kas, sinir gevşetici özellikleriyle de ön plana çıktığını vurguladı. Son çalışmanın henüz yayınlanmadığını belirten Prof.Dr. Altıntaş, en kısa zamanda bu çalışmanın da yayınlanacağını söyledi.

Isparta Gül ve Gül Ürünleri Satış Kooperatifi (GÜLBİRLİK) Genel Müdürü Bolat Tamer, Prof.Dr. Altıntaş'ın yaptığı çalışmaları yakından takip ettiklerini ve kendilerine her konuda destekte bulunduklarını söyledi. Tamer, Erzurum ve Samsun'da doktorların hastalarına reçete ile GÜLBİRLİK markası olan Rosense ürünlerini yazdıklarını belirterek, "Erzurum ve Samsun'da ellerinde doktor reçetesiyle bayilerimize gelen vatandaşlarımız var. Araştırdık, hekimler cilt problemi yaşayan hastalarına Rosense ürünlerini tavsiye ediyor. Bu müthiş bir gelişme. Tıp dünyasında çığır açacak bir dönemi yaşıyoruz" diye konuştu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 23:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35