banner15

Gül: Kosova'yı tanıyan ilk ülkelerdeniz

Konuk Cumhurbaşkanı Sejdiu ile görüşen Abdullah Gül, "Türkiye, Kosova'yı tanıyan ilk ülkelerden" dedi.

Gül: Kosova'yı tanıyan ilk ülkelerdeniz

 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrunnisa Gül, Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Sejdiu ve eşi onuruna Çankaya Köşkü'nde resmî akşam yemeği verdi. Yemekte bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, Kosova Cumhurbaşkanı Sejdiu'nun ziyaretinin, bağımsızlık sonrası dönemde Kosova'dan cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk resmî ziyaret olması nedeniyle ayrı bir önem taşıdığına işaret etti.

Cumhurbaşkanı Gül, Kosova'nın Türkiye açısından öneminin, gücünü ortak geçmişten alan kültürel ve insani bağlardan kaynaklandığını, ortak tarihe ve kültüre dayalı bu köklü bağların etkilerinin, günlük hayatımızda, mutfağımızda, edebiyatımızda, tarih ve kültür eserlerinde görüldüğünü aktardı.

Kosova'nın tarihî bir dönemden geçtiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, Kosova'nın toprak bütünlüğü ve istikrarının, sadece Balkanlar değil, tüm Avrupa coğrafyasının huzur ve refahı anlamına geldiğini belirtti.

GÜL: TÜRKİYE, KOSOVA'NIN BAĞIMSIZLIĞINI İLK TANIYAN ÜLKELER ARASINDA

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin, dost ve kardeş ülke Kosova'yı bağımsızlık öncesinde ve sonrasında kuvvetle desteklediğini ve Kosova'nın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkeler arasında yer aldığını hatırlatarak, "Kosova'nın, bağımsızlığını izleyen kısa zaman zarfında uluslararası camianın sorumluluk sahibi bir üyesi olarak Balkanlar'da barış ve istikrarın kilit unsuru haline geldiğini memnuniyetle müşahede etmekteyiz. Bu çerçevede, Kosova'nın Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşmesinin bölgenin huzur ve refahı açısından büyük önem taşıdığını düşünüyoruz. Bu doğrultudaki çabalara destek vermeyi sürdüreceğiz" dedi.

Türkiye'nin, Ahtisaari Planı'nın Kosova'nın geleceğine ilişkin kapsamlı bir yol haritası oluşturması açısından belirleyici olduğunu değerlendirdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, Kosova'nın Ahtisaari Planı çerçevesinde çok etnikli, çok kültürlü, demokratik ve müreffeh bir yapıya kavuşması için elinden gelen gayreti gösterdiğini memnuniyetle müşahede ettiğini kaydetti.

İSTİKLAL MARŞI ŞAİRİ MEHMET AKİF ERSOY DA KOSOVA KÖKENLİ

Cumhurbaşkanı Gül, İstiklal Marşının yazarı Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un babası Mehmet Tahir Efendi'nin Kosova'nın İpek şehrinden olmasının iki ülke arasındaki kültürel bağların nişanelerinden biri olduğunu ifade ederek, tarihsel perspektiften bakıldığında da soydaşlarımızın, Kosova'da daima istikrar unsuru olduklarını ve bağımsızlık sürecine tam destek vererek siyasi hayatta aktif şekilde yer aldıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasının sonunda, Cumhurbaşkanı Sejdiu'nun ziyaretinin iki ülke iş birliğinde parlak bir sayfa açacağına olan inancını dile getirdi.
 
Kaynak: Ajanslar


 

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 02:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48