banner39

Gül: Krizin atlatıldığını söylemek için erken

Cumhurbaşkanı Gül, 2. Dünya Savaşı'ndan sonraki en derin ekonomik krizi yaşadığını söyledi.

Arşiv 05.10.2009, 22:58 05.10.2009, 22:58
Gül: Krizin atlatıldığını söylemek için erken


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, küresel krizin tam olarak atlatıldığını söylemek için henüz erken olduğunu düşündüğünü belirterek,"Gelişmiş ülkelerde, özellikle Avrupa'da finans sektöründeki sorunlar henüz tam olarak giderilememiştir" dedi.

Dolmabahçe Sarayı'nda gerçekleşen IMF-Dünya Bankası Guvernörler Yemeğine "onur konuğu" olarak katılan Abdullah Gül, burada yaptığı konuşmada 2009 IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları'nın, küresel ekonominin yeniden yapılanma ihtiyaçı içerisinde olduğu ve bu yönde yoğun çabaların sarfedildiği bir dönemde gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Gelişmiş ülkelerin finansal piyasalarında 2007 yılı ortalarında başlayan sorunların son bir yılda tüm ülkeleri etkileyen küresel bir ekonomik krize dönüştüğünü, küresel ölçekte ticaret hacminin düştüğünü, yatırımların yavaşladığını ve tüketimin daraldığını hatırlatan Gül, bir çok ülkede ekonomik aktivitenin gerilediğini, işsizlik oranlarının hızla arttığını, kısaca son bir yılda dünya ekonomisinin 2. Dünya Savaşı'ndan sonraki en derin ekonomik krizi yaşadığını kaydetti.

Gül, buna bağlı olarak tüm ülkelerde makro ekonomik politika tedbirlerinin gündemin temel maddesi haline geldiğini, krizin üretim ve istihdam üzerindeki etkilerini sınırlandırmak için genişleyici kamu maliyesi ve para politikalarının uygulandığını ve bazı ülkelerin ilave olarak mali sisteme olan güveni yeniden tesis etmek amacıyla finans sektörüne yönelik kapsamlı destek paketlerini uygulamaya koyduklarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Gül, "Bugün itibariyle dünya ekonomisinde göreli bir düzelmenin başladığını, finansal piyasaların istikrar kazandığını, geleceğe yönelik beklentilerin iyileşmeye başladığını ve ekonomik aktivitenin toparlanmakta olduğunu görüyoruz. Ancak küresel krizin tam olarak atlatıldığını söylemek için henüz erken olduğunu düşünüyorum. Gelişmiş ülkelerde,özellikle Avrupa'da finans sektöründeki sorunlar henüz tam olarak giderilememiştir" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, uluslararası camianın yakın geçmişte yapılmış hatalardan ders çıkarma konusunda vakit kaybetmediğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ekonomik açıdan önemli ülkeler, gerek ulusal gerekse uluslararası finansal sistemdeki eksikliklerin giderilmesine ilişkin yöntemler üzerinde mutabakat sağlamış ve böylece reform sürecini hızlandırmışlardır. Bütün bu gelişmeleri değerlendirdiğimizde bugün artık küresel ekonomide köklü bir değişimin başlangıç aşamasında olduğumuzu söyleyebiliriz. Küresel büyümeyi sürdürülebilir ve dengeli kılmak için işbirliği içinde hareket edilmesi elzemdir."

Bu arada, yemek öncesinde davetlilere mehter takımı gösteri sundu.

Yemeğe, IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve eşi Zeynep Babacan, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Kaynak : AA


banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?