banner15

Gül, Makedonya Cumhurbaşkanı ile görüştü

Makedonya Lideri Crvenkovski ile biraraya gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül iki ülke arasındaki ilişkileri ele aldı.

Gül, Makedonya Cumhurbaşkanı ile görüştü

Makedonya'daki resmi ziyaretine bugün başlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü Makedonya Cumhurbaşkanı Branko Crvenkovski resmi törenle karşıladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Üsküp ziyareti çerçevesinde bugün Makedonya Cumhurbaşkanı Branko Cırvensko ile bir araya geldi. Sabah erken saatlerde Makedonya Meclis binasında Cumhurbaşkanı Cırvensko tarafından resmi törenle karşılanan Gül, daha sonra bir saatlik bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmeler ardından iki ülke arasında Afet Destekleme Protokolü imzalandı. İmzalama töreni ardından iki lider basına açıkalamada bulundular. Yaklaşık bir saatlik gerçekleşen görüşmelerde iki ülke arasındaki, kültürel, ekonomik, yatırım alanlarında ve Türkiye'nin Makedonya'nın NATO'ya üyeliğine destek konularında görüştüklerini vurguladılar.

İki lider Türkiye ile Makedonya'nın ilişkilerinin sıkı olduğunu ifade etti. Gül, Türkiye'nin de Makedonya'nın bağımsızlığını ilan ettiğinde ülkeyi kendi ismiyle tanıyarak ilk büyükelçiliğini açtığını söyledi.

Bir gazetecinin terörist Murat Karayılan'ın öldürülmesiyle ilgili olarak sorusuna cevaben "Türkiye'nin sivillere yönelik değil teröristlere karşı kararlı operasyonları devam edecektir" dedi.

Basın toplantısı ardından Abdullah Gül, Makedonya Başbakanı Nikola Guruyevski ve Meclis Başkanı Lubişa Georgievski ile bir araya geldi. Görüşmeler ardından Cumhurbaşkanı Gül, Makedonya sokaklarını gezdi.

Gül daha sonra Hatuncuk Camiinin açılışına ve oradan Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik binasının temel atma törenine katılacak. Gül'ün bu akşam 20:00'de Makedonya'dan ayrılması bekleniyor.

Kaynak: AA
Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2008, 15:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35