banner39

Gül: Ortak noktalarımıza odaklanma zamanı

Cumhurbaşkanı Gül, aşırı uç kesimlerin, anti-semitizim ve İslamofobia olarak insanlığın karşısına çıktığını söyledi.

Arşiv 07.04.2009, 06:23 07.04.2009, 06:25
Gül: Ortak noktalarımıza odaklanma zamanı


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, aşırı uç kesimlerin "dini veya etnik aşırıcılık ve hoşgörüsüzlük, yabancı düşmanlığı gibi unsurlar büyük tehlikelere dönüşerek anti-semitizim ve İslamofobia olarak yeniden insanlığın karşısına çıktığını söyledi. Aşırı uç unsurların da bu durumdan faydalandığını kaydeden Gül, "En az aşırı uçtakiler kadar cüretkar olmalıyız" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Medeniyetler İttifakı Forumu'nun katılımcılarına Dolmabahçe Sarayı Mabeyn Salonu'nda akşam yemeği verdi. Yemekten önce basın mensuplarının da görüntü almasına izin verildiği bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bu akşamki toplantının amacı, ev sahibi şehrin kendi sıra dışı karakteriyle aynı harmoni içinde." dedi.

Gül, davetlilere hitaben "İstanbul, Asya ve Avrupa'yı birleştirdiği gibi bizler de burada tek amacı farklı kültürleri birbirine daha iyi bir şekilde bağlamak ve anlayışların arasındaki uçurumları kapatmak olan bir girişime tuğla koymak için toplandık. Amacımız, bunu yaşam tarzlarımızdaki farklıkların zenginliğini teşvik ederek ve ön plana çıkararak yapmak" açıklaması yaptı.

Medeniyetler İttifakı'nın sürekli büyümesinin herkes için bir mutluluk ve iyimserlik kaynağı olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, "Girişime olan yüksek ilgi, uluslararası kamuoyunun çatışma ve meydan okuma yerine işbirliği ve uyum çevresi yönündeki tercihini açıkça ortaya koymuştur." dedi.

Dünya küçüldükçe uluslararası kamuoyunun birbiriyle daha bağlantılı hale geldiğini dile getiren Gül, "Sahip olduğumuz ortak şeylerin daha bilincindeyiz. Bunu, sürmekte olan küresel finans krizinde de açıkça görebiliriz." ifadelerini kullandı.

Globalleşen dünyada inkar edilemez gerçeğin, uluslararası kamuoyunun hiçbir üyesinin ortaya çıkmakta olan problemlere karşı bağışıklı olmadığı gerçeği olduğunu söyleyen Gül, eski tehditlerin yanında terörizm gibi yeni tehditlerin de olduğunu kaydetti. Terörizmle birlikte gelen yeni sorunlar da olduğunu ekleyen Cumhurbaşkanı Gül, "Dini veya etnik aşırıcılık ve hoşgörüsüzlük, yabancı düşmanlığı gibi unsurlar büyük tehlikelere dönüşerek anti-semitizim ve İslamofobia olarak yeniden karşımıza çıkmıştır. Aşırı uç unsurların bu durumdan faydalandığına şahit oluyoruz. Küresel kriz de işimizi zorlaştırmaktadır." şeklinde konuştu.

Bu "perde arkası durumlara" karşı İspanya ve Türkiye'nin bir girişim, diğer kültürler ve inançlardan insanlar hakkında artan yanlış algılamaları ve saldırgan basmakalıpları engelleyebilecek kapsamlı bir koalisyon başlattığını aktaran Abdullah Gül, "Bu maceramıza rehberlik eden temel kurallar, kolektif bilincimizde zaten yerleşmiştir. Öne çıkarmak istediğim bazıları ise şunlardır" diyerek bazı önemli maddelerin altını çizdi:

"Daha büyük bir kültürlerarası anlayışı teşvik etmeli ve karşılıklı güven atmosferini geliştirmeliyiz. Kültürlerin bağımsız olmadığını, diyalog ve etkileşim ile gelişebileceğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Farklılığın bir çatışma kaynağı değil; aksine bir zenginlik kaynağı olduğunu ve köklerini insan doğasının kendisinden aldığını kabul etmeliyiz. Kültürel tekbiçimliliği arayan tehlikeli çabaları açıkça reddetmeliyiz."

Ardından konuşmasında Yunus Emre'den örnek veren Gül, "Bundan 8 asır önce Yunus Emre tüm inançlardan insanlara birbirlerini sevgiyle kucaklamaya, dostluklarına saygı duymaya bu arada da uluslararasında ayrımcılık yapanlara yaptırım uygulamaya çağırmıştır." ifadelerini kullandı. Gül ardından da sırasıyla Mahatma Gandhi ve Martin Luther King'den örnekler verdi.

Gül, ardından şöyle ekledi: "Ancak bugün günümüzde maalesef üzücü gerçek, önyargı duvarları ve hoşgörüsüzlük, insanlığı acı bir şekilde bölmeye devam etmektedir. Karşımızdaki bu büyük meydan okumaya karşı amaç ve çözüm birliği ile hareket etmeliyiz. Bize rehberlik eden anahtar kelimeler hayatın her alanında kararlılık, işbirliği ve diyalog olmalıdır."

Konuşmasının sonunda "En az aşırı uçtakiler kadar cüretkar olmalıyız." diyen Gül, tavsiyelerini ise şu şekilde sıraladı: "Farklılıklarımız üzerine değil ortak değerlerimiz üzerine odaklanmalıyız. Çabalarımızı uluslar arası topluluk içerisindeki çoğulculuk, diyalog, insan haklarına saygı, temel özgürlükler ve cinsiyet eşitliği prensiplerinin yayılmasının güçlendirilmesine odaklamalıyız."

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?