banner39

Gül: Sınav merkezlerinin kapasiteleri artırılsın

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yetersiz olan sınav merkezlerinin kapasiteleri artırılmasını istedi.

Arşiv 16.04.2010, 21:34 16.04.2010, 21:34
Gül: Sınav merkezlerinin kapasiteleri artırılsın


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ÖSYM Başkanı Prof.Dr. Ünal Yarımağan'ı, Çankaya Köşkü'nde kabul etti. ,

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, ÖSYM Başkanı Yarımağan'ı köşke davet ederek, 2010 Yükseköğretime Geçiş Sınavında (YGS) bazı adayların farklı illerdeki sınav merkezlerinde sınava girmeleri konusunda bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Gül'ün sunulan bilgilerden "ikna olduğu" belirtilen açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımız kabulde, gelecek yıl aynı sorunların yaşanmaması için, ÖSYM Başkanı Prof.Dr. Ünal Yarımağan'a bazı illerde sınav merkezlerinin kapasitelerinin hızla artırılması talimatını vermişlerdir" denildi.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül'ün, kamuoyunun doğru bilgilenmesi amacıyla ÖSYM Başkanı Yarımağan tarafından kendisine sunulan bilgi notunun olduğu gibi yayımlanmasını istediği de bildirildi.

Cumhurbaşkanı Gül'e sunulan bilgi notunda, sınav yapılan 152 merkezden 142'sinde sınav kapasitesi yeterli olduğu için, bu merkezleri ilk tercihlerinde isteyen adayların atamalarının birinci tercihlerine yapıldığı bildirilen açıklamada şöyle denildi:

"10 Sınav Merkezinin kapasiteleri ise bu merkezleri birinci tercihinde isteyen adaylar için yetersiz kalmıştır. Bu merkezler Hakkari, Van, Şırnak, Batman, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Gebze ve Nazilli'dir. Sınav kapasitesi yetersiz kalan bu merkezleri birinci tercihinde isteyen yaklaşık 159 bin adayın yaklaşık 133 bini birinci tercihinde istediği merkezde sınava girebilmiş, yaklaşık 8 bin aday ikinci tercihinde istediği merkezde sınava girmiş, yaklaşık 17 bin aday ise adres iline yakın olan bir merkezde sınava girmek zorunda kalmıştır.

Basında adayların cezalandırılmak için uzak merkezlere gönderildiği, adaylar arasında Kıbrıs ve Edirne gibi çok uzak merkezlere gönderilenlerin olduğuna ilişkin haberler yer almıştır. Bu haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Yukarıda açıklandığı gibi yapılan işlemlerin tek nedeni çoğu Güneydoğu Anadoludaki belirli sınav merkezlerindeki kapasitenin yetersizliğidir. Kapasite yetersizliği nedeniyle yaklaşık 8 bin aday ikinci tercihinde belirttiği merkezde sınava girmiş, yaklaşık 17 bin aday ise istekte bulunduğu merkezler dışında, adres iline yakın ve kapasitesi yeterli bir merkezde sınava girmiştir. Bu 17 bin aday arasında Kıbrıs ya da Edirne gibi uzak bir merkezde sınav giren tek bir aday bile yoktur. Yapılan incelemelerde, birinci tercihinde Mardin ya da Şırnak'ta sınava girmek istediğini belirten dört adayın ikinci tercihinde Lefkoşa'da sınava girmek istediğini belirttiği ve bu dört adayın ikinci tercihinde istediği Lefkoşa'da sınava girdiği tespit edilmiştir. Kısaca, istemediği halde, sınava girmek için Kıbrıs'a gönderilen hiçbir adayın bulunmadığı görülmüş."

Kaynak : AA


 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?