banner39

Gül: Türkiye'nin AB üyeliğine olumlu bakılıyor

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ve Avusturya'nın işbirliği yaptığıprojelerin en önemlisinin AB olduğunu söyledi.

Arşiv 21.05.2008, 00:04 21.05.2008, 00:04
Gül: Türkiye'nin AB üyeliğine olumlu bakılıyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, birçok Avrupalı devlet adamı, siyasetçi, düşünür ve iş adamının, dar görüşlü iç politika mülahazalarına kapılmadan Türkiye'nin AB üyeliğine olumlu yönden ve geniş bir perspektiften baktığını memnuniyetle gördüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, resmi ziyaret için Ankara'da bulunan Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer ve eşi onuruna Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği verdi.

Gül, yemekte yaptığı konuşmada, iki ülkenin inişli çıkışlı ortak tarihsel geçmişlerini halkları arasında dostluk bağı haline dönüştürmeyi başardıklarını kaydetti.

Bu bağın, Türkiye-Avusturya ilişkilerinin her alanda daha da ileri düzeye yükseltilmesi ve derinleştirilmesi için sağlam bir temel oluşturduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, "Nitekim, bugün ilişkilerimiz başta Nabuko Projesi olmak üzere enerjiden sınai yatırımlara, ticaretten arkeolojiye çok yaygın ve çeşitli bir nitelik kazanmıştır" dedi.

Gül, Türkiye ve Avusturya'nın uluslararası barış, refah ve istikrar projelerinde de işbirliği yaptığını söyledi ve bu projelerin en önemlisinin AB olduğunu vurguladı.

Günümüzde Türkiye'nin bütün Avrupa ve Batı kurum ve kuruluşları içinde yer aldığını, Soğuk Savaş sonrasında da Avrupa'nın barış, refah ve istikrarına katkıda bulunmaya devam ettiğini kaydeden Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"AB üyeliğine aday olan Türkiye, Avusturya'nın da katkısıyla başlamış uzun bir süreç olan tam üyelik müzakerelerinin başarılı sonuçlanması halinde, reform sürecini tamamlamış, standartlarını AB düzeyine yükseltmiş bir Türkiye olacaktır. Böyle bir Türkiye, stratejik konumu, dinamik nüfusu ve büyük ekonomik potansiyeli ile AB için siyasi, ekonomik ve sosyal açılardan büyük bir kazanç oluşturacaktır.

Bu bakımdan, AB'nin uluslararası barış, istikrar ve refaha katkıda bulunmak üzere küresel aktör olmasını arzu eden birçok Avrupalı devlet adamı, siyasetçi, düşünür ve iş adamının mevcut olduğunu ve bunların dar görüşlü iç politika mülahazalarına kapılmadan Türkiye'nin üyeliğine olumlu yönden ve geniş bir perspektiften bakmakta olduklarını memnuniyetle görüyorum."

Abdullah Gül, Haziran ayında düzenlenecek olan Avrupa Kupasında İsviçre ile birlikte Avusturya'nın ev sahipliğinin (A) Milli Futbol Takımına şans getirmesini de temenni etti.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?