banner39

Gül ve Şahin'den sert açıklamalar

Cumhurbaşkanı İsrail saldırısını kınadı, TBMM başkanı "Uluslararası hukukun gereği yapılmalı" dedi

Arşiv 31.05.2010, 13:35 31.05.2010, 13:35
Gül ve Şahin'den sert açıklamalar


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısına ilişkin olarak, "Gazze'ye insani yardım malzemesi taşıyan ve Türkiye dahil 32 ülkenin sivil toplum kuruluşları mensuplarından oluşan yardım konvoyuna İsrail askeri kuvvetleri tarafından güç kullanılmasını şiddetle kınıyorum" dedi.

Gül, "İsrail karasularından 69 deniz mili uzaklıkta, uluslararası sularda vuku bulan, aralarında yaşlı, kadın, çocuk ve farklı dinlere mensup din adamlarının da bulunduğu sivilleri hedef alan ve uluslararası hukukun açık ihlalini teşkil eden bu saldırıya uluslararası camianın da bigane kalmaması icap etmektedir. İsrail, bu davranışıyla uluslararası kamu vicdanını derinden yaralamıştır" dedi.

Öte yandan, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısıyla, uluslararası hukukun ayaklar altına alındığını belirterek, "Saldırı açık denizde meydana gelmiştir. Uluslararası kuruluşlar bu konuya derhal tepki göstermeli ve uluslararası hukukun gereğini yapmalıdırlar" dedi.

"BUNU BEKLEMİYORDUK"

Saldırıyla ilgili Dışişleri Bakanlığının açıklamasını anımsatan Şahin, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Hükümeti, bütün bu olup bitenler karşısında uluslararası hukukun kendisine verdiği hak ve yetkiyi kullanacaktır ve kullanmalıdır" diye konuştu.

Mehmet Ali Şahin, "Gemiler yola çıktığında İsrail ile söz düellolarının başlamasına rağmen önceden tedbir alınmadığı" şeklinde eleştiriler yapıldığına ilişkin bir soru üzerine, sadece insani yardım götüren insanların ve bu insanların vatandaşı olduğu ülkelerin yöneticilerinin, İsrail'in bu denli insanlık dışı bir tavır içine girebileceklerini tahmin etmediklerini kaydetti.

Bu çağda, sivil insanların böyle bir muameleye maruz kalmasının düşünülemeyeceğini ifade eden Şahin, "Daha önceden ön görülmeyen bu durum karşısında kimseyi suçlama hakkını kendimde görmüyorum" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?