banner39

Gül Yargıtay Başkanı'nı Köşk'e çağırdı

Krize el atan Cumhurbaşkanı Gül, Yargıtay Başkanı Gerçeker'i Köşk'e davet etti.

Arşiv 26.05.2008, 13:03 26.05.2008, 15:47
Gül Yargıtay Başkanı'nı Köşk'e çağırdı

Hükümet ve yargı arasındaki gerginliği gidermek amacıyla devreye giren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Telkin ve tavsiyelerimi muhataplarıma ilettim'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, 17.30'da Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'i kabul edecek.

Gül, "son aylarda yoğunlaşan siyasi ve hukuki tartışmaları yakından izlediğini" belirten yazılı bir açıklama yaptı.

Gül açıklamasında, "Söz konusu tartışmaların Anayasamızın temel ilkelerini, ulusal çıkarlarımızı ve itibarımızı, milli birlik ve beraberliğimizi, ekonomik ve siyasi istikrarımızı zedeleyebilecek boyutlara varmamasına ve bunun gerektirdiği adap, usül ve düzeye özen göstermek sorumluluk duygu ve bilincine sahip bütün kişi ve kurumlar için geçerli olan bir görevdir" dedi.

"TAHRİBATA FIRSAT VERİLMEMELİ"

Gül, "siyasi ve hukuki tartışmaların halkın fedakarlığıyla sağlanmış olan istikrar, itibar ve kazanımların aşınmasına ve Türkiye'nin stratejik çıkar ve hedeflerinde ileride telafisi mümkün olmayan tahribatlara yol açmasına fırsat verilmemesi" gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı, "Bütün demokrasilerde olduğu gibi, dinamik bir demokrasi olan ülkemizde de, milletimizi ve dünyayı doğrudan ilgilendiren her konunun, toplumun bütün kesimlerince en geniş ve açık biçimde tartışılması doğal olduğu kadar, gerekli ve yararlıdır. Bu tartışmalarda ortaya atılan görüşlerin geçerliliğini ve haklılığını ise nihayette kamuoyunun sağduyusu en isabetli biçimde tayin edecektir" dedi.

"TEMASLARIM DEVAM EDECEK"

Son aylarda anayasal kurumların temsilcileriyle yaptığı düzenli görüşmelere ek olarak, TBMM'de temsil edilen veya TBMM dışında kalan siyasi parti liderleri ve başta ekonomik ve sosyal örgütler, basın ve düşünce kuruluşları olmak üzere sivil toplum temsilcileriyle de bir dizi görüşme yaptığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, "Bu görüşmelerimde, yukarıdaki çerçevede çeşitli düşüncelerimi ve bunlara bağlı kaygı, telkin ve tavsiyelerimi muhataplarıma gayet açık bir şekilde iletmiş bulunmaktayım. Temaslarım devam etmektedir ve edecektir" ifadesini kullandı.

MHP lideri Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Gül'ün başkanlığında yasama, yürütme ve yargı kurumları başkanlarının bir araya gelmesini önermişti. Bahçeli'nin önerisini değerlendireceğini söyleyen Gül, "Ne yapacağımızı sonra duyacaksınız" demişti.


Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?