Gül: Yeni Anayasa için fırsat kaçırıldı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bu Meclis'e yeni bir anayasa yapmak yakışırdı ama fırsat kaçırıldı" dedi.

Gül: Yeni Anayasa için fırsat kaçırıldı


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin daha iyi bir anayasaya sahip olması yönünde büyük bir mutabakat olduğunu, ancak yeni bir anayasa için fırsatın kaçırıldığını söyledi.

Resmi ziyaret için Hindistan yolculuğuna İstanbul'dan çıkan Abdullah Gül, uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, TBMM'nin küçümsenmemesi gerektiğini, çünkü Türkiye'deki bütün siyasi akımların ve fikirlerin parlamentoda temsil edildiğini söyledi.

Yeni bir anayasa için de büyük bir mutabakat olduğunu ifade eden Gül, "Bu Meclis'e yeni bir anayasa yapmak yakışırdı ama çeşitli sebeplerden dolayı bu fırsat kaçırıldı" dedi. Gül, parça parça yapılan değişiklik girişimleri için de bir şey söyleyemeyeceğini belirtti.

Türkiye'de yoğun bir gündem yaşanırken, bir haftalık seyahatle ülkeden uzak kalacağı hatırlatılan Gül, "Tamamen içe kapanırsak çok büyük fırsatları kaçırırız" cevabını verdi.

Gül, yakın siyasi tarihte bunun örneklerinin bulunduğunu anımsatarak, "İnanılmaz bir yarış var. Gerçek gündemimizin, bu yarışta bizim en iyi şekilde yer alıp geleceğin Türkiye'sini hazırlamak olması gerekiyor" diye konuştu.

HER BÜYÜK ÜLKENİN MİLLİ GÜVENLİK BELGESİ VARDIR

Cumhurbaşkanı Gül, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ne ilişkin tartışmalarla ilgili soru üzerine şöyle konuştu:

"Türkiye'nin çevresi vardır, komşuları, komşularında soydaşları ve müttefikleri vardır, NATO'daki gibi... Aslında tüm bu konular açık açık konuşuluyor. Her ülkenin, büyük ülkenin milli güvenlik belgesi vardır. ABD'nin, Rusya'nın olduğu gibi Türkiye'nin de önemli meselelerle uğraşan bir ülke olarak, komşularından kaynaklanan terör olayları olan bir ülke olarak, birçok çevre, geniş bir hinterlandı olan bir ülkenin tabii ki Milli Güvenlik Siyaset Belgesi olacaktır."

Çeşitli kuruluşların görüşlerinin toplanıp belge için kaleme alındığını anımsatan Gül, "Önemli olan, bunlar yazılırken analizler ne kadar gerçekçi, ne kadar doğru tahmin ve politikalar öngörülüyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, belgenin dışa dönük ayağı değerlendirilirken açıkça tartışılmasının riskler taşıyabileceğine dikkati çekti.

HİNDİSTAN VE BANGLADEŞ ZİYARETLERİ

Cumhurbaşkanı Gül, ilk durağı olan Hindistan'ın, dünyada en çok dolar milyarderi barındırmakla birlikte, Dünya Bankası verilerine göre, 400 milyon vatandaşının günde 1 doların altında gelirle yaşamını sürdüren bir ülke olduğunu söyledi.

Türkiye'nin, Hindistan ve sonraki durağı Bangladeş ile ilişkilerinin, tarihine yakışır biçimde yeniden planlanmasından büyük memnuniyet duyduğunu belirten Gül, özellikle Hindistan ile ilişkilerin son yıllarda "donuk" bir nitelik kazandığını vurguladı.

Gül, özellikle Hindistan'ın ekonomik açıdan büyük fırsatlar sunduğunu, ülkede 40 milyon bilgisayar mühendisi olduğunu söyledi.

Hindistan makamlarıyla siyasi, ekonomik, bilimsel ve kültürel alanlarda temaslar da gerçekleştirileceğini anlatan Gül, Anadolu Ajansı'nın Hindistan'ın ulusal ajansı PTI ile bir işbirliği anlaşması da imzalayacağını kaydetti.

Gül, hem Hindistan hem de Bangladeş ile ortak tarihe ilişkin belge ve fotoğrafları da yanında getirdiğini söyledi ve bunları gazetecilere gösterdi. Bu belgeler arasında Kurtuluş Savaşı'nın Başkomutanı Mustafa Kemal Paşa'nın Hint heyetinin ağırlanmasına ilişkin talimatını gösteren belgesi de yer alıyor.

Kaynak : AA


 

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 10:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35