banner39

Gül zirve için Bakü'ye gitti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkçe konuşan liderler zirvesine katılacak.

Arşiv 02.10.2009, 13:50 02.10.2009, 13:50
Gül zirve için Bakü'ye gitti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkçe konuşan liderler zirvesine katılmak üzere Nahcivan'a gitti. Cumhurbaşkanı Gül, hareketinden önce geziye ilişkin açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bazı DTP milletvekillerinin ifade vermek üzere zorla mahkemeye getirilmesi kararının ardından gündeme gelen bu konuyla ilgili yasal düzenleme yapılabileceği değerlendirmelerine ilişkin, ''Mahkemeler ve hakimler mevcut kanunları uygulamakla görevlidir. Mahkemeler yeni yasal düzenleme olursa ona göre hareket ederler'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türk Dili Konuşan Ülke Liderleri Zirvesi'ne katılmak üzere Azerbaycan'ın Nahcivan Özerk Cumhuriyeti'ne hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulunduktan sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Gül, bazı DTP milletvekillerinin ifade vermek üzere zorla mahkemeye getirilmesi kararının ardından gündeme gelen bu konuyla ilgili yasal düzenleme yapılabileceği değerlendirmelerine ilişkin görüşünün sorulması üzerine, ''Mahkemeler ve hakimler mevcut kanunları uygulamakla görevlidir. Mahkemeler yeni yasal düzenleme olursa ona göre hareket ederler'' dedi.

Yeni yasama yılının açılışında yaptığı konuşmaya muhalefet liderlerinin tepkisini nasıl değerlendirdiğine ilişkin soruyu Gül, ''Herkesin değerlendirmesi kendisine ait'' diye yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Gül, bir soru üzerine TBMM Genel Kurulu'na hitap için salona girdiğinde CHP'li milletvekillerinin ayağa kalkmamasının kendi takdirleri olduğunu ifade etti.

TÜRKİYE-ERMENİSTAN MİLLİ MAÇI

Cumhurbaşranı Gül, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın Bursa'da oynananacak Türkiye-Ermenistan milli maçına gelmek için sınır kapısının açılması şartı koştuğunun ifade edilmesi ve ''Sarkisyan'ı davet ettiniz mi, davetinizi kabul etti mi?'' sorusunun yöneltilmesi üzerine şöyle konuştu:

''Ben Ermenistan'daki maça giderken koşulsuz gitmiştim. Zaten spor centilmenliktir. Spor centilmenliği teşvik eden bir faaliyet alanıdır. Ben Ermenistan'a bu çerçevede gittim. Ümit ederim ki Sayın Ermenistan Cumhurbaşkanı da aynı şekilde yaklaşır ve gelir. Tabii ki davet mektubu gönderdim. Gelirlerse en iyi şekilde ağırlarız.''

İRAN'IN NÜKLEER FAALİYETLERİ

İran'ın nükleer çalışmalarıyla ilgili krizde gelinen noktayı nasıl değerlendirdiğine ve bu konuda gerekli batılı ülkeler gerek İran makamlarıyla görüşüp görüşmediğine ilişkin soruyu da Cumhurbaşkanı Gül, şöyle yanıtladı:

''Türkiye, bu iş ortaya çıktığından beri Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi artı Almanya ile İran arasında konunun diplomatik yolla çözümü için çok uğraş vermektedir. Buna her iki tarafın da büyük saygısı var ve bunlar devam edecek. Biz bölgemizde, tüm bölgemizde nükleer silah görmek istemiyoruz. Ama bir ülkede incelemeler yapılmadan nükleer silah vardır diyemeyiz. İran'ın, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'na yeni faaliyetleriyle ilgili araştırma ve inceleme için kapılarını açmasını olumlu buluyorum.''

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?