banner39

Gül'den 'İllaki uzlaşı gerekmiyor' iması

Cumhurbaşkanı Gül, çoğulcu demokrasilerde Anayasa değişiklikleri ve kanunların çıkışının her zaman büyük konsensusla olmadığını söyledi.

Arşiv 16.04.2010, 14:04 16.04.2010, 14:15
Gül'den 'İllaki uzlaşı gerekmiyor' iması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik Ilves'le Çankaya Köşkü'ndeki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek Anayasa'nın bazı maddelerinin değiştirilmesine yönelik değişiklik paketi konusunda siyasi partiler arasında uzlaşma olmadığını hatırlatması üzerine Gül, "Çoğulcu demokrasilerde Anayasa değişiklikleri, kanunların çıkışı her zaman büyük konsensusla olmuyor. Tartışmalar oluyor, farklı fikirler oluyor. Sonunda her zaman yakınlaşma imkanı vardır. Dolayısıyla genel kurulda, bunlar konuşulurken yeni fikirler ortaya atılıyor. Ümit ediyorum ki daha çok iş birliği, daha çok istişare ve neticede fikirlerin daha çok birleştiği bir süreç gerçekleşir. Hep beraber takip edeceğiz bunu" yanıtını verdi.

Konuk Cumhurbaşkanı Ilves ise, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda Avrupa'nın meseleyi küresel düşünmesi, stratejik olarak ele alması ve Türkiye'nin AB'ye kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Ilves, iki ülke ilişkilerinin çok uzun zaman önce başladığını kaydetti ve "Estonya'nın Sovyetler Birliği işgali altında olma talihsizliği içinde" Türkiye'nin bu işgali reddederek Estonya'yı yeni bir ülke olarak tanıdığını kaydetti.

"Türkiye, her zaman Estonya'nın çok büyük destekçisi oldu" diyen Ilves, kendi bakış açısından Türkiye'nin AB üyeliğine "yüzeysel olarak engel olmadıklarını" ifade etti.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?