banner39

Gül'den Kuzey Irak mesajı

Dışişleri Bakanı Abdullah, hükümetin K.Irak’ta atabileceği adımların askerde rahatsızlık yarattığı iddialarına karşı çıktı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Gül'den Kuzey Irak mesajı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt hükümeti ile ilişkileri geliştirecek adımlar atılabilir'' açıklamasının yarattığı tartışma sürerken, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, ''Askerin konuşacağı konular vardır. Askerin konuşacağı yer vardır. Hiçkimse silahıyla konuşmak istemez. O noktaya gelmemek için siyasetçinin yapacağı işler vardır'' dedi.

Başbakan Erdoğan'ın Türkmenistan gezisi sırasında gazetecilere, ''Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt hükümeti ile ilişkileri geliştirecek adımlar atılabilir. Neden olmasın. Yeter ki bu yakınlaşma huzur getirsin, barış getirsin, olumlu gelişmelere yol açsın. Eğer atacağımız her adım bizim için huzur getirecekse, onlar için huzur getirecekse, biz buna her zaman varız'' şeklindeki açıklaması haftaiçinde Ankara gündeminde 'bomba' etkisi yarattı.
 
Açıklamaya ilk tepki ABD'de temaslar bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'tan geldi. Büyükanıt, "PKK'yı terör örgütü olarak görmeyenlerle ben görüşmem, kim istiyorsa görüşebilir" dedi.
 
Bu açıklamanın ardından Suudi Arabistan'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirecek olan Abdullah Gül, Ankara Esenboğa Havalimanı'nda kameraların karşısına geçti.

Konuşmasında isim vermeden TSK'ya mesaj veren Gül, "Askerin konuşacağı konular vardır. Askerin konuşacağı yer vardır. Hiçkimse silahıyla konuşmak istemez. O noktaya gelmemek için siyasetçinin, diplomatın yapacağı işler vardır" diye konuştu.
 
"Polemik çıkartılmamalı"
 
"Bunların hepsi bir bütünün parçasıdır" diyen Bakan Gül, bu konudan polemik çıkartılmaması gerektiğini vurguladı.
 
Türkiye'nin Irak'ın komşusu olarak, ülkedeki her gelişmeden etkilendiğini belirten Gül, "Irak ile ilgili konulardan uzak durmamız beklenemez. Biz Irak'a gözümünü kapamayız" ifadesini kullandı.
 
Bakan Gül, Irak'taki her grupla yakın görüşme içinde olduklarını belirterek, amaçlarının ordaki işleri doğru yola sevketmek olduğunu ifade etti.

Gül'ün gündemi yoğun

Gündemde Ortadoğu barış süreci için atılması gereken adımlar, Filistin’de kurulacak ulusal birlik hükümeti, Irak ve Lübnan’daki gelişmeler bulunuyor. Bakan Gül, ABD ziyareti öncesinde yapılması planlanan ziyaretin bugüne denk geldiğini söyledi.

Bakan Gül, Kral Abdullah ve Suudi Arabistan dışişleri bakanı Saud El Faysal ile bir araya gelecek. Dışişleri Bakanlığı, görüşmelerde bölgesel konuların yanı sıra Türkiye-Suudi Arabistan ikili ilişkilerinin de ele alınacağını duyurdu.

Daha önce gündemde olmayan ziyaretin İsrail başbakanı Ehud Olmert’in Türkiye temaslarının ardından gerçekleşmesi dikkat çekti.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?