banner39

Gül'den toplantıya katılma teminatı

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de yaklaşık bir saat görüştüğü Iraklı bakan Hoşyar Zebari'ye, Türkiye'nin toplantıya katılacağı teminatı verdi.

Arşiv 27.04.2007, 07:12 27.04.2007, 10:22
Gül'den toplantıya katılma teminatı

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Türkiye'den mayıs ayı başında Mısır'da yapılacak 'Genişletilmiş Irak'a Komşu Ülkeler Toplantısı'na bakan düzeyinde katılmasını istedi.

3-4 Mayıs'ta Şarm El- Şeyh kentinde yapılacak toplantı için ikna turuna çıkan Zebari, dün Tahran'ın ardından Ankara'yı ziyaret etti. Zebari, Ankara'ya "Irak'a komşu ülkeler toplantısı sürecini siz başlattınız, katılımınız da çok önemli" mesajı verdi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de yaklaşık bir saat görüştüğü Iraklı bakana, Türkiye'nin toplantıya katılacağı teminatı verdi. Görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında Türk hükümetine toplantıya bakan düzeyinde katılması çağrısında bulunduklarını ifade eden Zebari, cumhurbaşkanlığına aday olan Gül'ün, yoğun programı nedeniyle katılamaması durumunda bunu anlayışla karşılayacaklarını, ancak Türkiye'yi bu toplantıda bir bakanın temsil etmesinin çok önemli bir mesaj olacağını söyledi. İstanbul'da yapılması planlanan toplantının Mısır'a alınması konusuna da değinen Zebari, bunun 'Türkiye'ye karşı bir politika' anlamına gelmediğini vurgulayarak Arap yönetimleriyle ilişkilerde yaşadıkları kimi zorluklar sebebiyle hükümetin, bir Arap ülkesini seçtiğini kaydetti. Ankara ziyareti öncesi, toplantıya katılmama yönünde işaretler veren İran'a uğrayan Hoşyar Zebari, Tahran yönetiminden ise net bir cevap alamadı. Tahran'ın, Mısır'a gitmek için, Erbil'de ABD güçlerince 11 Ocak'ta tutuklanan 5 'diplomatının' serbest bırakılmasını şart koştuğu ifade ediliyor. Mısır'daki toplantıya Irak'a komşu ülkelerin dışişleri bakanları ile BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ve G-8 ülkeleri katılacak.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?