Gül'den uyarı: Herkes ayağını denk almalı

Cumhurbaşkanı Gül, Ortadoğu'da savaşı kimsenin istemediğini, bunun için herkesin ayağını denk almasını gerektiğini söyledi.

Gül'den uyarı: Herkes ayağını denk almalı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ortadoğu bölgesinde 'savaş' sözünü kimsenin duymak istemediğini belirterek, "Bundan sonra yeni bir savaş veya savaşa benzer faaliyetleri bölge kaldıramaz. Herkesin ayağını denk alması gerekir" dedi.

Abdullah Gül, Çırağan Sarayı'nda Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile ortak basın toplantısı düzenledi. İki ülke arasındaki işbirliğine ilişkin bazı anlaşmaların imzalanmasının ardından söz alan Cumhurbaşkanı Gül, "Suriye en uzun kara sınırını paylaştığımız komşumuzdur. Tarihi, kültürel ve insani bağlarımız bulunan Suriye ile bir çok ortak projemiz var. Son yıllarda her alandaki ilişkilerimizde çok önemli gelişmeler gerçekleşmektedir" dedi.

Gül, iki ülke arasındaki ilişkilerin halklar seviyesinde de çok güçlü olduğunu belirterek, "Bugün çok yararlı görüşmelerde bulunduk. İlişkilerimizin her alanda giderek güçlendiğini görmekten büyük memnuniyet duyduk. İki ülke arasında vizelerin kaldırılmış olması, çok büyük yankı uyandırdı. Diğer ülkeler tarafından da ilgiyle takip edildi. İki ülke arasında serbest ticaret anlaşmasının imzalanmış olması ticaretimizi giderek güçlendirmektedir. İnanıyoruz ki, artık bu bölge birbirine adeta entegre
olmaktadır, ekonomik kalkınma topyekun gerçekleşmektedir. Siyasi ilişkilerdeki karşılıklı güven bunun üzerinde de ekonomik kalkınma, refah gerçekleşecektir" diye konuştu.

İran ile ilgili nükleer meselenin diplomasi yoluyla çözümüne çok önem verdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bu konunun daha fazla uzamadan diplomatik yollarla çözümüne önem veriyoruz. Bölgedeki barış sürecine çok önem veriyoruz" açıklamasında bulundu.

Daha sonra söz alan Suriye Cumhurbaşkanı Esad da, iki ülke arasındaki ilişkilerin her geçen gün daha üst seviyeye çıktığını ve bunun memnuniyet verici olduğunu söyledi.
Gül ve Esad, daha sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2010, 15:44
banner53
YORUM EKLE

banner39