banner39

Gül'e 1. turda 27 oy gerekiyor

11. Cumhurbaşkanı adayı Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün 1. turda Cumhurbaşkanı seçilebilmesi için 27 oy gerekiyor.

Arşiv 18.08.2007, 23:23 19.08.2007, 13:52
Gül'e 1. turda 27 oy gerekiyor


DTP'nin 11. Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül'e destek vermeyeceğini açıklaması, Gül'ün 3. turda yani 28 Ağustos'ta 276 oyla seçilmesini garantiledi.

Gül'ün ilk iki turda seçilebilmesi için 367 oy gerekiyor. Pazartesi günü yapılacak ilk tur oylamada Bakan Gül'ün, 27 oya ihtiyacı var. Bağımsız Seyid Eyüpoğlu'nun destek vereceğini açıklamasıyla 341 oyu şimdiden alan Gül'e, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da destek vermesi bekleniyor.

Yine Hakkari Bağımsız Milletvekili Hamit Geylani'nin Gül'e destek vereceği belirtiliyor. CHP Kayseri Milletvekili Mehmet Şevki Kulkuoğlu'nun, "Kayserili olarak Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilmesini isterim" açıklamasının da kulislerde Gül'ün Cumhurbaşkanlığı'na destek olarak yorumlanıyor.

Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç'in destek olması beklenmezken, Gül'ün görüşeceği Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz ile CHP'den ayrılan Bağımsız Milletvekili Erdoğan Yetenç'in ise henüz nasıl bir tavır izleyecekleri bilinmiyor.

Oturumu yönetecek olan TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın oy veremeyecek olması sebebiyle AK Parti'den 340 oy alacak olan Gül'ü desteklememe kararı alan DTP'nin son anda destekleme kararı alması ve bağımsızlardan gelecek oyla seçilmesi sürprizi de bulunuyor.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Pazartesi günü ilk turda Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda aynı gün TBMM'de yemin ederek görevine resmen başlayacak. Başbakan Erdoğan, 60. hükümet kabinesini Salı günü Çankaya Köşkü'ne çıkarak yeni Cumhurbaşkanı Gül'e sunacak.

İHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?