banner39

Gül'e destek vermesi için Bush'a çağrı

Washington Post gazetesi, ABD Başkanı Bush'un, Abdullah Gül'e destek vermesi için çağrı yaptı.

Arşiv 27.08.2007, 10:17 27.08.2007, 10:17
Gül'e destek vermesi için Bush'a çağrı

ABD'nin önden gelen gazetelerinden Washington Post, Bush yönetimine yarın Cumhurbaşkanı seçilmesi beklenen Abdullah Gül'ü desteklemesi için çağrıda bulundu.

Gül'ü, laik siyasetçiler hatta Türkler'den daha çok ABD dostu olarak tanımlayan gazete, Gül'ün Cumhurbaşkanlığı'nın Türkiye'de olduğu kadar ABD'de de bazı kişileri endişelendirdiğini yazdı.

Jackson Diehl imzalı "Müslüman Demokrasi İş Başında" başlıklı yazıda, İslam ve demokrasinin esas itibariyle birbiri ile çeliştiği yönündeki düşüncenin büyük bir darbe almak üzere olduğu ve tam da bu anda, bu durumun Washington'da hakim olan düşünceyi bitirmekle tehdit ettiği belirtildi.

Yazıda, "Eğer askeri darbe gibi bir sürpriz olmazsa liberal ve batı yanlısı siyasetçi Abdullah Gül, yarın Türkiye'nin Cumhurbaşkanı olarak parlamento tarafından seçilecek" denildi.

Yazıda, iyi İngilizce konuştuğuna vurgu yapılan Gül'ün 4 yıl kadar süren Dışişleri Bakanlığı süresince ABD'nin dostu olduğu ifade edildi. Gül'ün kendisini 85 yıllık bir askeri laik geçmişe sahip Türkiye'de dindar bir Müslüman olarak tanımladığı kaydedilen yazıda, karısının devlet binalarında, üniversitelerde ve Çankaya Köşkü'nde yasaklanan başörtüsü taktığı belirtilirken, bu cümlede Çankaya Köşkü'nden önce 'şimdiye kadar' ifadesi kullanılması dikkat çekti.

Türkiye'deki bir çok kişinin Gül'ün seçilmesinin Batı tipi modern tarzın sonunun başlangıcı olacağı konusunda endişeli olduğu kaydedilen yazıda Erdoğan'ın da aynı zamanda İslami kökenli olduğu kaydedildi. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından AKP'nin devletinin iki branşını kontrol altına alacağı ve büyük bir güçle yeni yasalar çıkartacağı, yargı üyelerini, üniversite rektörlerini ve bu teoriye göre generalleri atayacağının altı çizildi. Makalede, ABD'de aralarında Erdoğan'ın Filistin'in Hamas hükümetine sempatisi olduğundan şüphelen İsrail yanlılarının da olduğu bazı kişilerin de endişeli olduğu belirtildi.

Erdoğan'ın aynı zamanda Türkiye'nin laik demokrasinin altını kazmaya hazırlamakla kendisini vazifelendiren tutuculara kaşı da sempati içinde olduğundan şüphelendiği iddia edilen yazıda, "Güçlenmekte olan olan genel anlayış, İslamcılar'ın demokrasiyi sadece kendi totaliter ideolojilerine güç kazandırmak için kullandığı yönünde. Yarınki seçimden önce 5 ay Bizans'ta görülen güç savaşları yaşandı. İslamcılar sadece demokrasi değil, aynı zamanda uzlaşma ve ılımlılık tarafını da tuttu" ifadeleri kullanıldı.

Cumhuriyet mitinglerine ve 27 Nisan'da yayınlanan bildiriye değinilen yorumda, sözkonusu bildiri "dünyanın ilk internet darbesi" şeklinde yorumlandı. Artan tartışmaların ardından Erdoğan'ın erken seçime gittiği hatırlatılan yazıda, "Bu zekice bir manevraydı" denildi. AKP'nin seçim zaferinin sayılarla yer verilen yazıda, şu ifadelere yer verildi:

"Halktan gelen mesaj açıkça şuydu: Askeri darbe istenmedi. Milyonlarca Türk, Erdoğan ve Gül'ün ılımlı dindarlığını ve onların kapitalist ve batı yanlısı politikalarını seviyor ve bu konuda bir çelişki görmüyorlar. Gül'ün Meclis tarafından seçimi, Müslüman siyasi partilerin ılımlı ve liberal olabileceğini gösterdiği gibi demokrasi için de bir zafer olacak. Bush yönetiminin bundan son derece memnun olacağı zannedildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nı, Avrupa ülkelerinin askerlere demokratik sisteme saygı duymaları yönünde açık bir çağrı yaparken bile, Nisan ayındaki gelişmeler süresince sessizliğini korudu. Erdoğan'ın zaferinin ardından bile, Amerikalı yetkililer, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili bir konsensüs sağlanmasını istedi ki bu da Gül'den başka bir aday anlamına geliyordu. Gül, boğun eğmedi. Bu Türkiye'nin, çok sayıdaki laik siyasetçiler ya da Türkler'den daha fazla ABD dostu bir Cumhurbaşkanı'na sahip olacağı anlamına geliyor. Gül, iyi karşılanmamalı mı?"

Kaynak: ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?