banner15

Gül'e Geceyarısı Expresi suprizi

Midnight Express (Geceyarısı Expresi) filmi, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün Amerika’ya geldiği gün AMC TV'de yayınlandı.

Gül'e Geceyarısı Expresi suprizi

Türkiye'nin geçtiğimiz yıllarda dünyadaki imajına büyük zarar veren ve ABD’lilerin uzun yıllar Türk deyince ilk hatırladıkları Midnight Express (Geceyarısı Expresi) filmi, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün Amerika’ya geldiği gün AMC TV'de yayınlandı.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Savunma Bakanı Robert Gates ve Başkan George Bush’un Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley ile görüşmek üzere dün öğle saatlerinde Ankara’dan yola çıktı. Gül’ün uçağı, ABD’ye gitmek üzere havalandığı saatlerde, film kanalı AMC TV, Geceyarısı Expresi'ni yayınlamaya başladı. İlk gösterime girdiğinden bu yana 29 yıl geçen filmin akşam saatlerinde oynanacak Amerikan futbolunun final maçından dolayı en çok televizyon izlenen saate ve Gül’ün ABD ziyaretinin başladığı güne denk gelmesi tesadüf kabul edilse dahi dikkate değer bulundu.

Filmi yayınlayan American Movie Classics (Amerikan Klasik Filmleri) isimli televizyon kanalı, ABD genelinde 88 milyon kişiye ulaşıyor.

GECEYARISI EKSPRESİ

Billy Hayes, 1970 yılında henüz 22 yaşındayken Türk polisi tarafından İstanbul’da esrar kaçakçılığından tutuklanarak İmralı Cezaevi'ne kondu. 1975 yılında İmralı Cezaevi’nden kaçan Billy Hayes ‘Geceyarısı Ekspresi’ adlı kitabı yazdı. Geceyarısı Ekspresi filmi de 1978 yılında bu kitaptan uyarlandı ve Oliver Stone tarafından senaryolaştırılıp, Alan Parker tarafından yönetildi. Filmde, Türk rollerinde Ermeni asıllı figüranlar oynatıldı. Film, cezaevindeki abartılmış işkence sahneleriyle Türkiye'yi, tarihin en ağır ve adil olmayan anti- propagandasıyla yüz yüze bıraktı.

Tek hedefi Türkiye’yi ve Türk insanını aşağılamak olan asılsız iddialarla dolu 1978 yapımı Midnight Express filmi, gösterime girdiğinden beri Türk kelimesiyle birlikte anılmış, Amerikalılar Türk olduğunu söyleyen herkese filmdeki sahneleri hatırlatmıştı.

HAYES ABARTTIĞINI KABUL ETTİ

Filmin kahramanı ve romanın yazarı Billy Hayes, film hakkındaki gerçekleri, geçtiğimiz yıllarda itiraf etti. 1999’da Güzel Sanallar Saatchi&Saatchi yönetici ortaklarından Alinur Velidedeoğlu, Cannes Film Festivali’nde, Billy Hayes ile tanıştı ve bir ropörtaj yaparak, bilinen ve bilinmeyen tüm gerçekleri ortaya koydu. Filmdeki birçok sahnenin aslında bir abartı ve kurmacadan ibaret olduğunu Billy Hayes’e anlattırarak kaydettirdi. Hayes, filmde bütün Türklerin kötü olarak gösterildiğini belirterek bunun doğru olmadığını söyledi. Hayes ayrıca Türk cezaevlerindeki koşulların, ABD cezaevlerine göre daha iyi olduğunu açıkladı.

Türkiye’nin bu filmden dolayı milyarlarca dolar turizm gelirinden olduğunu açıklayan Velidedeoğlu, bu görüntüleri daha sonra video sitesi You Tube'de yayınladı.

ABD- TÜRKİYE ARASINDA MEDYA SAVAŞI

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye ile ABD ilişkilerinin gerginleşmesi, Türk ve Amerikan filmlerine de yansıdı. Amerikan Fox TV’nin 24 isimli dizisinde Türklerin terörist olarak gösterilmesi, Türkiye’nin de Türk- ABD savaşını konu alan Kurtlar Vadisi- Irak filmiyle ‘Metal Fırtına’ isimli kitap iki ülkede de büyük tepkilere neden olmuştu.

HURRİYET
 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35