banner15

Güler: Enerji fiyatlarının düşeceği yok

Rüzgarda 15 milyar dolar, suda da 20 milyar dolarlık piyasa bulunduğunu belirten Hilmi Güler, enerji yatırımlarının artırılmasını istedi.

Güler: Enerji fiyatlarının düşeceği yok


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "Enerji fiyatlarının kolay kolay düşeceği yok" dedi.

"Organize Sanayi Bölgeleri ve Enerji" konulu toplantıda konuşan Güler, petrol fiyatlarının 120 doları bulduğunu, bunun içinde 40 dolarlık "köpük" olduğunu söyledi.

Güler, "Bu 40 dolarlık köpük, siyasi belirsizlikler, çatışmalar... Bu, doğrudan doğruya olumsuzlukların ortaya koyduğu fark" diye konuştu.

Petrol fiyatlarının yükselmesi ile aynı zamanda zor yerlerdeki kuyuların da açıldığını, bunun da fiyatları artırdığını ifade eden Güler, "Enerji fiyatlarının kolay kolay düşeceği yok" dedi.

Türkiye'de enerjinin doğal gaz, kömür ve barajlar olmak üzere 3 sütun üzerinde bulunduğunu, bu 3 sütuna yenilenebilir enerji ve nükleerin de dahil edilmesiyle 5 sütun üzerinde durulması gerektiğini anlatan Güler, "Dördüncüyü yaptık. Beşinciyi ihaleye açtık" diye konuştu.

Rüzgarda 15 milyar dolar, suda da en az 20 milyar dolarlık piyasa bulunduğuna ve jeotermalin de devreye gireceğine işaret eden Güler, toplantıya katılanlara, bu enerji yatırımlarına girmelerini tavsiye etti.

Güler, "Enerji işine mutlaka girin. Dünyanın dengesi kaydı. Dört mevsim ikiye indi. Sebebi karbondioksit. Yenilenebilir enerji bunun için evladiyelik bir iş. Enerji üretmek ayrı. Bir de bunun makinesini, tribününü yapmayı tavsiye ederim" diye konuştu.

Hilmi Güler, salondakilere kömürü de ihmal etmemeleri tavsiyesinde bulundu.

Bakan Güler, Türkiye'nin enerjiyi sanayide ve evlerde iyi kullanamadığını da belirterek, "Bizim binalarımızın yüzde 10'u izolasyonlu. İzolasyon işine girin. Türkiye'de kanunen de mecburi olacak. Yeni yapılan binaların hepsinde olacak. Ankara'daki bir ev, Almanya'daki bir evden 4 kat daha fazla enerji harcıyor. Sanayide de bu böyle" dedi.

Kaynak : AA

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2008, 19:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35