banner39

Güler: Nabucco'da çalışmalar sürüyor

Nabucco'da çalışmaların hızla sürdüğünü belirten Bakan Güler, "Biz kendi işimize bakıyoruz" dedi.

Arşiv 28.05.2008, 10:15 28.05.2008, 10:15
Güler: Nabucco'da çalışmalar sürüyor


Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Hilmi Güler, Nabucco projesinin hayata geçirilmesi şansının azaldığı yönündeki değerlendirmelere katılmayarak, "bizim de içinde bulunduğumuz ortakların çalışmaları fevkalade canlı bir şekilde devam ediyor" dedi.

Türk-Rus Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 8'inci dönem toplantısına katılmak üzere Moskova'ya gelen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, gazetecilere yaptığı açıklamada, iki ülke ilişkilerini değerlendirdi.

Türkiye ve Rusya ilişkilerinin "çok canlı ve sağlam temeller" üzerine kurulu olduğunu ifade eden Güler, "üstelik de Rusya çok önemli bir komşumuz. Onun için de mevcut kontratlarımız, projelerimiz şu anda yürüyor. Her projenin ayrı bir fizibilitesi, amacı ve ayrı bir özelliği var. Bu bakımdan bir proje diğerinin hem alternatifi, hem de rakibi değil" dedi.

Rusya'ya sadece Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı sıfatıyla gelmediğini belirten Güler, "Aynı zamanda Türk-Rus Karma Ekonomi Komisyonu faaliyetinde Türkiye'yi temsilen burada bulunuyorum. Kara taşımacılığından beyaz ete, enerjiden turizme kadar, müteahhitlerden Türk-Rus ilişkilerine kadar olan konuları görüşmek için buradayım. Giderek büyüyen bir ticaret hacmimiz var. Faaliyetlerimiz de gayet iyi gitmekte. Üstelik diğer projelerde de karşılıklı olarak niyetlerimiz var" ifadelerini kullandı.

"NABUCCO'DA BİZ KENDİ İŞİMİZE BAKIYORUZ"

Güler, "Rusya'nın Güney Akım boru hattını Türkiye'yi devre dışı bırakarak geçirmesi" konusundaki bir soruya, "Türkiye'nin bulunduğu stratejik konum, jeopolitik durum, bizim diğer projelerle birlikte enerji konusuna katkıda bulunmamızı sağlıyor" dedi.

Bu projelerden birinin Türkiye-Yunanistan-İtalya, diğerinin de Nabucco projesi olduğunu ifade eden Güler, "bu projelerden birini etkilememiz mümkün. Kaldı ki, biz aynı zamanda Türkiye'ye gelecek olan Arap gazıyla ilgili çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. Ayrıca kaynak ülke olarak Irak gazı projeleri var. Kerkük-Yumurtalık boru hattı var. Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hatları var. Bunlar çalışan projeler. Bunun dışında Azerbaycan, İran, Türkmenistan ve Kazakistan ile görüşmelerimiz var. Daha net, kesin olarak söylersek biz kendi işimize bakıyoruz" dedi.

Rusya'nın son dönemde son derece kararlı ve hızlı bir şekilde geliştirdiği projeler olduğu ve bunları geliştirirken de Türkiye'nin Nabucco projesi şansının azaldığı yönündeki görüşleri nasıl değerlendirdiği sorusuna şu karşılığı verdi:

"Avusturya Cumhurbaşkanı'na geçen hafta ben refakat ettim. Bizim de içinde bulunduğumuz ortakların gayretleri ve çalışmaları fevkalade canlı bir şekilde sürüyor. Görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bu noktada önemli adımlar attık, 6'ncı ortağı aldık. Bu arada miktarlarda ve tarife üzerindeki değerlendirmelerimiz sürüyor. Dolayısıyla şu anda tekrar söylüyorum. Biz kendi işimize bakıyoruz."

Rusya'nın Türkiye için güvenilir bir enerji partneri olup olmadığı yolundaki bir soru üzerine de Güler, "bizim şu anda Rusya ile gayet iyi devam eden bir dostluğumuz ve ilişkimiz var. Şu ana kadar da bu ilişkilerimiz gayet sağlıklı bir şekilde devam etti" dedi.

İRAN İLE DOĞALGAZ KONUSU

"İran ile gaz konusunda sürekli sorunlar yaşandığı ve bu konudaki son durumun ne olduğu" yolundaki bir soru üzerine de Güler, "hiçbir ülkenin şu anda hazır gazı yok, hepsinin yatırım yapması lazım. İran'ın da hazır gazı yok. Yatırım yapması lazım. Biz 34 gün o sıkıntıyı yaşadık ama yönettik. Kimseyi üşütmedik ve elektrikte de bir sorun olmadı" karşılığını verdi.

Güler, Türkiye'nin kendi doğal gazını ve petrolünü bulmada çok önemli bir çalışmayı sürdürdüğünü belirterek, "çalışmalarımız sürüyor. TPAO'nun arama bütçesini 9 kat artırdık. Petrol fiyatları çok yükseldiği için hazır gemi kontratıyla 2009'da Karadeniz'de sondajı başlatıyoruz. Petrol fiyatı yüksek olduğu için hepsinin başı bağlı" diye konuştu.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?