banner39

Güler: Türkiye'de elektrik ve doğalgaz ucuz

Türkiye'de elektrik ve doğalgaz pahalılığından bahsedilirken Bakan Güler aksini savundu.

Arşiv 25.05.2008, 11:02 25.05.2008, 11:02
Güler: Türkiye'de elektrik ve doğalgaz ucuz


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ''Diğer ülkelerle mukayese ettiğimiz zaman, elektrikte ve doğal gazda, Türkiye ucuz ülkeler arasında'' dedi.

Bakan Güler, bazı toplantılara katılmak ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Adana'da, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin enerji potansiyeli yüksek bir ülke olduğunu ve bu potansiyeli harekete geçirecek projeler ürettiklerini söyledi.

Hükümetleri döneminde, başta dar gelirli vatandaşları düşünerek, enerjide ''düşük fiyat politikası'' uyguladıklarını anlatan Güler, ''Diğer ülkelerle mukayese ettiğimiz zaman, elektrikte ve doğal gazda, Türkiye ucuz ülkeler arasında'' dedi.

Sürdürülen düşük fiyat politikasından sanayici, ihracatçı, turizmci gibi çok sayıda sektörün faydalandığını belirten Güler, şöyle konuştu:

''Türkiye'de hem vatandaşlarımız hem sanayicimiz hem ihracatçımız hem turizmcimiz hepsi bir bütün. Dolayısıyla onları da düşünerek, şu ana kadar böyle bir fiyat politikasını sürdürdük. Netice de ihracatçımız da sanayicimiz de dar gelirli vatandaşımız da bundan büyük ölçüde yararlandı. Biz bunu yaparken bütçeye yük olmadan yaptık. Ancak biz petrol fiyatlarını 22 dolarla devralmıştık, fiyatlar şimdi 138 dolara kadar çıktı. Tabii bunlar maliyeti etkiliyor, ancak biz buna rağmen yine de çok ucuzuz.''

Enerjide üretimin yanı sıra tasarrufun da önemine değinen Güler, bu kapsamda yıl başında uygulamaya koydukları Enerji Verimliliği Projesi'nin (ENVER) başarıyla sürdürüldüğünü söyledi.

Türk halkının projeye her geçen gün daha fazla destek olduğunu anlatan Güler, ''Vatandaş ENVER projesini benimsedi, projenin sonuçlarını kısa sürede almaya başlayacağız'' diye konuştu. Projenin enerji tüketiminde daha bilinçli bir tüketim öngördüğünü belirten Güler, şunları kaydetti:

''Bununla birlikte, biz hem enerji giderlerimizi hem dışa bağımlılığımızı hem de cari açığımızı azaltırken çevreyi de koruyoruz. Bu bakımdan ENVER Projesi son derece önemli. Proje kapsamında akkor lambaların değişimi ile ilgili Türkiye'nin değişik yerlerinde kampanyalar kendiliğinden başladı. Akkor lambaların, verimlileri ile değiştirilmesi için önümüzde daha büyük miktarda, milyonlarla ifade edilen kampanyaları değişik sektörler destekleyerek uygulamaya başlayacak. Bu tabi bize çok önemli avantajlar sağlayacak. Çünkü 100 vatlık bir lambayı 20 vatlık verimlisiyle değiştirdiğiniz zaman büyük bir avantaj sağlıyor. 77 lira para cebimizde kalıyor. Karbondioksit emisyonu açısından iki tane ağaç dikmiş gibi oluyorsunuz.''

Güler, akkor lambaların tüm Türkiye'de değiştirilmesi ile bir tanesinin yapımı 5-6 yıl gibi süre alan Keban Barajı'nın ürettiği elektriğin bir yıl içinde tasarruf edilebileceğini de kaydetti.

''VERİMLİ SANAYİ MOTORU, A PLUS BEYAZ EŞYA''

Hilmi Güler, sanayide kullanılan elektriğin yüzde 70'inin elektrik motorlarında tüketildiğini belirterek, ''Motorlar büyük elektrik çekiyor. Bu motorların yerine verimlilerini kullandığımızda yüzde 30 kadar tasarruf sağlamış olacağız. Bunu yaptığımız zamanda yine yaklaşık 2 Keban Barajı'nın ürettiği elektriği tasarruf etmiş oluruz'' dedi. Beyaz eşyalarda düşük enerji kullanan ''A Plus'' ürünleri desteklediklerini ifade eden Güler, şunları söyledi:

''Beyaz eşyalarda A grubu ve A plus dediğimiz grup en verimlisi. Bunun dışında C, T, E, gibi düşük gruplar var. Bunların fiyatları ucuz ama bunlar verimsiz çalışan beyaz eşyalar. Şimdi bunların da değiştirilmesi için, hem kanun değişikliği yaptık hem de kampanyalar düzenliyoruz.''

Türkiye'deki konutların yalıtımının da yeterli olmadığını vurgulayan Güler, ''Türkiye'deki binaların yaklaşık yüzde 10'unun yalıtımı var. Yüzde 90'ının yok, bu binaların mantolanması, çatıların tekrar yalıtım malzemeleri ile kaplanması neticesinde hem doğal gazda hem petrolde hem elektrik enerjisinde de önemli avantajlar sağlarız'' diye konuştu.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?