banner39

banner35

'Gül'ün adaylığı elit kesimi küstürecek'

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı adayı olması Avrupa'da yankı buldu.

Arşiv 14.08.2007, 08:25 14.08.2007, 08:25
'Gül'ün adaylığı elit kesimi küstürecek'

İngiliz gazetelerinden Financial Times, Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda ülkedeki elit tabakanın küseceğini yazdı.

Türkiye'de üst tabaka olarak tanımladığı bu kesimin Gül'ün cumhurbaşkanlığını istemediklerini yazan gazete, askerlerin de Gül'ün adaylığına sıcak bakmadığına dikkat çekti.

Gazetenin iç sayfalarında yer alan Ankara çıkışlı haberde; Gül'ün adaylığının yeni bir çatışmanın habercisi olabileceğine dikkat çekiliyor.

Nisan ayındaki cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Abdullah Gül'ün adaylığının Türkiye'yi son 10 yılda yaşadığı en ciddi siyasi krizle karşı karşıya bıraktığı vurgulanan haberde, yeniden Gül'ü aday olarak seçmesinin hükümeti güçlü laik ve askeri elit olarak nitelediği kesimle yeniden bir çatışmaya sürükleyebileceği belirtiliyor.

Financial Times haberinde, Başbakan Erdoğan'ın askerle çatışmadan kaçınmak için AKP'nin birden fazla adaya sahip olabileceğinin ipuçlarını verdiği, ancak parti tabanından ve Abdullah Gül'e yakın milletvekillerinden gelen baskının bu seçeneği ortadan kaldırdığı da vurgulandı.

 

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
1
hafif kar duşu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?