banner39

Gül'ün adaylığına tepkiler olumlu

Abdullah Gül'ün Cunhurbaşkanlığı adaylığı Başbakan Erdoğan tarafından açıklanmasından sonra tepkiler de beraberinde gelirken piyasalar olumlu karşıladı.

Arşiv 24.04.2007, 14:33 24.04.2007, 16:09
Gül'ün adaylığına tepkiler olumlu


AK Parti'nin potansiyel Köşk adaylarından biri olan Meclis Başkanı Bülent Arınç, basın mensuplarına yaptığı kısa açıklamasında, "Hayırlı olsun. Abdullah Gül, milletimizle bütünleşmeyi temsil eden bir cumhurbaşkanı olacaktır. Nitelikleri itibariyle adaylığa çok layık bir insan. İnşaallah kazanır ve bu ülkeye hizmetlerine devam eder. Başbakanımızın da ifade ettiği gibi nihai kararı Meclisimiz verecektir. Ben de şimdi kendilerini ayaküstü tebrik edeceğim" şeklinde konuştu.

ARINÇ: ADAY OLMAYACAĞIM

TBMM Başkanı Bülent Arınç, cumhurbaşkanlığına aday olmayacağını açıkladı. Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın TBMM'deki makamından ayrılırken gazetecilerin soruları üzerine, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığına adaylığının açıkladığını anımsatarak, şunları söyledi: ''Bununla ilgili başvuru sanıyorum biraz sonra yapılacak. Hayırlı olmasını diliyorum. Benim de bu sürecin başından bu yana adaylık sürecinin son saatine kadar aday olup olmayacağım konusunda bir açıklama yapacağımı söylemiştim. En son dün akşam resepsiyon sırasında da bu açıklama rezervimi saklı tuttuğumu ifade etmiştim, artık şu andan itibaren aday değilim ve aday olmayacağım.''

HÜSEYİN ÇELİK: ERDOĞAN'IN BÜYÜKLÜĞÜNÜ ORTAYA KOYMUŞTUR

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ''Sayın Abdullah Gül'ün adaylığının önümüzdeki süreçte Türk halkına, Türkiye Cumhuriyeti devletine ve dünyaya hayırlı olmasını diliyorum'' dedi. Bakan Çelik, Dünya Ticaret Merkezi'nde ''Eğitim Günleri 2007'' fuarının açılışında yaptığı konuşma sırasında Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı adayı olduğunu öğrendi.

''Şu anda Cumhurbaşkanı adayı belirlenmiş. Bütün milletimize hayırlı, uğurlu olsun'' diye konuşan Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti Grup toplantısında Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı seçilecek adayı açıkladığını bildirdi. Hüseyin Çelik, cumhurbaşkanı seçiminde Anayasa gereği bir grup kararı alınamadığını belirterek, her parti grubunun kendi gönlündeki adayı cumhurbaşkanlığına önerebileceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın partili milletvekilleri, teşkilat, sivil toplum örgütleri ve kanaat önderleriyle uzun süredir cumhurbaşkanlığı konusunda istişarelerde bulunduğunu hatırlatan Çelik, bu sürecin sonunda Abdullah Gül'ün aday olarak açıklandığını ifade etti. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, kamuoyu ve basının uzun zamandır cumhurbaşkanı adayının kim olacağını merak ettiğini hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Sayın Abdullah Gül'ün adaylığının önümüzdeki süreçte Türk halkına, Türkiye Cumhuriyeti devletine ve dünyaya hayırlı olmasını diliyorum. Bu karar, sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, sayın Başbakanımızın gerçek bir lider olduğunu, büyüklüğünü ortaya koymuştur.

Çünkü, sayın Erdoğan eğer isteseydi, kendi adaylığını koysaydı, TBMM gözünü kırpmadan kendisini seçerdi. Çünkü o bütün dünyaya, doğuya, batıya gerçek anlamda karizmatik lider olduğunu, dünyada sözü dinlenilen bir kişi olduğunu gösterdi.

Eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan, İspanya Başbakanı Zapatero ile birlikte Başbakan Erdoğan'ı Medeniyetler Buluşması Projesi'nde görevlendirdi. Sayın Başbakan kendi yol arkadaşını, siyaset arkadaşını, cumhurbaşkanı adayı olarak önermiştir.

Bu Sayın Başbakanımızın ne kadar gönlü zengin olduğunu gösteriyor. 'Mesele mevki makam değil, memlekete, ülkeye hizmet etmektir' diyen Başbakanımız ne kadar gönlü zengin, büyük bir insan ve lider olduğunu ortaya koymuştur. Bu karar hayırlı olmuştur, hayırlı olacaktır.''

MUHALEFETİN TEPKİSİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, cumhurbaşkanı adayı olarak Abdullah Gül'ü açıklamasının ardından liderlerden tepkiler gelmeye başladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı adayı olarak belirledikleri isim olarak açıklamasını CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da evinde öğrendi.

Baykal, Erdoğan'ın Meclis'teki grup konuşması Angora'da bulunan evinde, yalnız izledi. CHP kurmayları ise TBMM'deki odalarında Gül'ün adaylığını öğrendiler. Gül'ün açıklanmasından sonra Baykal ile kurmayları arasında yoğun telefon trafiği yaşandı.

CHP lideri, Başbakan Erdoğan'ın, CHP'ye yönelik eleştirileri de dikkatlice not aldı.

GRUP'TA CEVAP VERECEK

Öte yandan, Deniz Baykal, Gül'ün adaylığı ve Erdoğan'ın eleştirilerine partisinin saat 13.30'da yapılacak Meclis Grubu'nda yanıt verecek.

CHP: ERDOĞAN'DAN FARKLI DÜŞÜNDÜĞÜNE DAİR VERİ YOK

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, AK Parti'nin cumhurbaşkanı seçimi konusunda uzlaşmaya yanaşmadığını belirterek, ''AKP, dayatmayla istediği kişiyi cumhurbaşkanı seçmek istiyor'' dedi.

Özyürek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti Grup toplantısında Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ü cumhurbaşkanı adayı olarak açıklamasına ilişkin, AA muhabirine değerlendirme yaptı. CHP'nin, başından beri cumhurbaşkanının uzlaşmayla seçilmesi gerektiğini savunduğunu ifade eden Özyürek, ancak bunun mümkün olmadığını söyledi.

Mustafa Özyürek, ''AKP, uzlaşmayla değil, dayatmayla istediği kişiyi cumhurbaşkanı seçmek istiyor. Bu şekilde seçilen bir cumhurbaşkanı, Türkiye'nin değil AKP'nin cumhurbaşkanı olur'' diye konuştu.

Özyürek, partisinin başından beri ''laik, demokratik cumhuriyete sözde değil özde inanan birisinin cumhurbaşkanı olması gerektiğini'' savunduğunu belirterek, ''Sayın Gül'ün, Başbakan Erdoğan'dan farklı düşündüğüne dair elimizde hiçbir veri yok. Laik, demokratik cumhuriyete sözde değil özde inanan bir cumhurbaşkanı tarifine uygun bir aday değil'' dedi.

Özyürek, CHP'nin ''cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunda TBMM Genel Kurulu'nda 367 milletvekilinin bulunmaması durumunda, iptal için Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunacağını'' açıkladığını hatırlatarak, Gül'ün adaylığının, bu konudaki tavırlarında bir değişiklik yaratmayacağını söyledi.

MUMCU: BEKLENEN İKİ SEÇENEKTEN BİRİ GERÇEKLEŞTİ HAYIRLI OLSUN

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, cumhurbaşkanı adaylığı için Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün adaylığını, ''Beklenen iki seçenekten biri gerçekleşti. Hayırlı olsun'' diye değerlendirdi.

Mumcu, partisinin grup toplantısı öncesi, gazetecilerin sorularını yanıtladı. ''Gül'ün adaylığını nasıl değerlendiriyorsunuz'' sorusuna karşılık Mumcu, ''Beklenen iki seçenekten biri gerçekleşti. Hayırlı olsun'' dedi.

Erkan Mumcu, kalan kısa zamanda arkadaşlarıyla bir değerlendirme yapacaklarını ve bunun sonucunu kamuoyuyla paylaşacaklarını ifade ederek, şunları kaydetti: ''10 gün önce açıklanmış olsaydı, Türkiye bu kadar gerilmemiş olurdu, daha rahat yaşadığımız bir seçim olurdu. Ama bugün olmuş olması da bir kazançtır. Neticeyi hep birlikte değerlendireceğiz.''

Gazetecilerin ''Ne zaman değerlendirme yapacaksınız?'' sorusu üzerine Mumcu, ''Henüz sizler gibi birkaç dakika önce öğrendik. İzin verin birkaç saat, 1-2 gün düşünelim. Başka adaylar olacak mı, ona da bakalım'' yanıtını verdi. Mumcu, ''Genel Kurula katılacak mısınız?'' sorusu üzerine de ''Bunu değerlendireceğimizi söylüyorum'' yanıtını verdi.

'YARIN DEĞERLENDİRECEĞİZ''

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ile görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin soru üzerine de Mumcu, Ağar ile görüşeceğini bildirdi. Daha önce de Ağar ile istişare içinde olacağını açıkladıklarını hatırlatan Mumcu, ''Zannediyorum yarın değerlendiririz. Yarından itibaren de değerlendirmelerimizin neticesini kamuoyuyla paylaşırız'' dedi. Partisinin, yarın için geniş bir istişare toplantısı çağrısı yaptığını ifade eden Mumcu, yarından sonra da Parti Merkez Karar Yönetim Kurulunu çağırdıklarını, onlarla da bir değerlendirme yapacaklarını söyledi. Mumcu, Gül'ün adaylığı için ''Beklenen iki isimden birisi buydu ve o gerçekleşti'' diye konuştu.

AĞAR: HAYIRLISI BAKALIM

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili olarak "Hayırlısı bakalım" dedi.

Ağar,THY'nin tarifeli uçağıyla Ankara'dan İstanbul'a geldi. Havalimanında basın mensuplarının cumhurbaşkanlığına aday gösterilen Abdullah Gül'le ilgili sorularına Ağar, " Hayırlısı bakalım" demekle yetindi. Ağar, diğer soruları yanıtlamadan makam aracına binerek havalimanından ayrıldı.

Bu sırada Ağar'ı karşılamak için salonda bekleyen DYP'li yöneticilerden Celal Adan ile CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, Başbakan Erdoğan'ın AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayını Abdullah Gül olarak açıklamasının ardından birbirlerini "hayırlı olsun" diyerek tebrik etti.

KAYSERİ'DE İŞ DÜNYASINDA MEMNUNİYETLE KARŞILANDI

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mustafa Boydak, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı adaylığını gururla karşıladıklarını belirtti. Boydak, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de son yılların en önemli siyaset adamlarının başında gelen Abdullah Gül'ün yeni bir makamda Türkiye'yi tam manası ile temsil edeceğine inançlarının tam olduğunu ifade etti. Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı seçileceği günü heyecanla beklediklerini belirten Boydak, şunları kaydetti:

''Türkiye'de bugüne kadar başbakanlık dahil her mevkide çalışmış olan bir siyaset adamının cumhurbaşkanlığı makamına layık görülmüş olmasını Kayserili olarak gururla karşılıyoruz.

Sayın Gül, pırıl pırıl bir geçmişe sahiptir. Uzun yıllardır devletimize hizmet etmekle beraber, bundan sonraki dönemde siyaset üstü olan Türkiye'nin en önemli kurumunda milletimize hizmet verecek olması Türkiye açısından gerçekten çok büyük önem arz etmektedir.'' Kayseri Ticaret Odası Başkanı Hasan Ali Kilci de Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı adaylığını zaten beklediklerini ve çok mutlu olduklarını bildirdi. Abdullah Gül aday olmasa çok üzüleceklerini kaydeden Kilci, ''Sayın Gül'ün Cumhurbaşkanı adayı olması Kayseri adına gurur verici, ancak asıl Türkiye için önemli bir gelişme. Abdullah Gül'den daha iyi aday da olamazdı'' dedi.

KARDEŞİ MECİT GÜL'ÜN AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanlığına aday gösterilen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün Kayseri'deki kardeşi Macit Gül, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikasında yaptığı açıklamada, Bakan Gül'ün adaylığını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti Grup Toplantısı'ndaki açıklamasında televizyondan öğrendiğini söyledi.

Macit Gül, ''Ülkemiz için hayırlı olsun. Türkiye için inşallah hayırlı hizmetler eder. Biz de sizinle birlikte adaylığını öğrendik. Dua edeceğiz. Bizim yapacağımız bu. Gurur duyuyoruz. Hayırlara vesile olur inşallah'' diye konuştu.

LAGENDİJK: MANTIKLI VE AKILLICA BİR KARAR

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı adaylığını, "mantıklı ve akıllıca bir karar" şeklinde değerlendirdi.

Lagendijk, yazılı açıklamasında, "Abdullah Gül’ün büyük bir reformcu ve birçok uluslararası bağlantıya sahip biri olmasının, Cumhurbaşkanlığı görevinde büyük önem taşıyacağını" ifade etti.

Bu arada AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn’in sözcüsü Krisztina Nagy, günlük olağan basın toplantısında bir soru üzerine, Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili olarak, "Türkiye’nin demokratik anayasasına saygı gösterdiklerini ve kararın TBMM’ye ait olduğunu" söyledi.

DIŞ BASINDAN YORUMLAR

Uluslararası ajanslar, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı adaylığını dünyaya acil haber koduyla duyurdu. İşte Abdullah Gül'ün adaylığının dünyaya yansıması:

Dünyanın önde gelen ajansları, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün AKP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanmasını dünyaya "flaş" olarak duyurdu.
İngiliz haber ajansı Reuters, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, AKP'nin TBMM grup konuşmasında, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı adayı olarak açıkladıklarını "flaş" olarak dünyaya geçti.

Reuters, Gül'ü tanıtırken, 2003 yılından bu yana Dışişleri Bakanı olarak, Türkiye'nin AB ile tarihi müzakerelerinin başlamasına öncülük ettiğini belirtti.

Fransız basın ajansı AFP, "flaş" olarak abonelerine geçtiği haberde, Başbakan Erdoğan'ın, Dışişleri Bakanı Gül'ü cumhurbaşkanı adayları açıkladığını belirtti.

AFP, Başbakan Erdoğan'ın, AKP Grubu'nda Gül'ün adaylığını açıklarken, "Bu hareketi (AKP) birlikte kurduğumuz kardeşim Abdullah Gül'ün Türkiye'nin 11. cumhurbaşkanı adayı olarak açıklıyorum" yönündeki sözlerine yer verdi.

Amerikan haber ajansı AP, "flaş" olarak dünyaya geçtiği haberinde, Başbakan Erdoğan'ın Dışişleri Bakanı Gül'ü, partilerinin cumhurbaşkanı adayı olarak açıklayan sözlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı seçimi için ilk turunun 27 Nisan günü yapılacağını belirten AP, AKP'nin Meclis'te çoğunluğa sahip olduğu hatırlatması yaptı.

ÖNCEDEN DUYURDULAR

Yabancı ajanslar, Başbakan Erdoğan'ın TBMM AKP Grubu toplantısında Gül'ün adaylığını resmen açıklamadan önce de, çeşitli kaynaklara dayanarak, Gül'ün cumhurbaşkanı adayı olacağı yönünde haberler verdiler.

YABANCI RADYOLAR

İngiliz yayın kurumu BBC, “AKP’nin adayı Gül” derken Deutsche Welle ise, “Abdullah Gül'den boşalan dışişleri bakanı koltuğuna kimin oturacağı merak konusu” ifadesini kullandı.

BBC

İngiliz yayın kurumu BBC, Erdoğan’ın gruptaki konuşması sırasında adaylarının Gül olduğunu açıklarken yine nihai kararın ise TBMM'nin olduğunu söylediğine dikkat çekti.

Erdoğan’ın “Birliğimizi ve bütünlüğümüzü zedelemeden, bu millete sadakatle hizmet yarışında bir tek geri adım atmamak üzere, yürüyüşümüze emin adımlarla devam edeceğiz” sözlerini de aktaran BBC, seçilecek cumhurbaşkanı için 16 Mayısta Genel Kurul'da ant içme töreni yapılması planlandığını kaydetti.

DEUTSCHE WELLE

Almanya’nın Sesi Deutsche Welle ise, AKP’nın adayı Gül’ün olduğunu duyururken “Abdullah Gül'den boşalan dışişleri bakanı koltuğuna kimin oturacağı merak konusu” ifadesini kullandı.

Deutsche Welle, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunun Cuma günü yapılacağına işaret etti.

Dünyanın önde gelen ajansları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın TBMM AK Parti grubu toplantısında Abdullan Gül'ün adaylığını resmen açıklamadan önce de, çeşitli kaynaklara dayanarak, Gül'ün cumhurbaşkanı adayı olacağı yönünde haberler verdi.

REUTERS

Reuters ajansı, Abdullah Gül'ü tanıtırken, 2003 yılından bu yana Dışişleri Bakanı olarak, Türkiye'nin AB ile tarihi müzakerelerinin başlamasına öncülük ettiğini belirtti.

PİYASALARIN TEPKİSİ 

Gül'ün AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanması seans kapanışından sonraya kaldığı için İMKB'nin tepkisi 2. Seansta izlenebilecek. Piyasalarda son durum:
24 Nisan 2007 Salı 13:14

Cuma günü 47.355,82 puandan haftayı tamamlayan Bileşik Endeks 146,50 puan ve yüzde 0,31'lik artışla 46.502,32 puandan güne başladı. Açılıştan itibaren gelen satışlarla gerileyen endeks seansın ilk yarısını 46.970,78 puandan geçti.

Değişik kaynaklardan verilen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün AK Parti tarafından Cumhurbaşkanı adayı gösterildiği yönündeki haberlerin ardından Bileşik Endeks 46.437,45 puanla bugünkü en düşük seviyesine geriledi. Ardından 46.600, daha sonra da 46.700 seviyelerinde dengelenen endeks, seansı 450,77 puan ve yüzde 0,95 düşüşle 46.905,05 puandan kapandı.

Başbakan Erdoğan'ın Abdullah Gül'ün adaylığını açıkladığı sırada seans kapandığı için endeksin tepkisi 2. seansta izlenebilecek. Abdullah Gül'ün adaylığının açıklanmasının ardından piyasalarda dolar 1.3500, avro 1.83400 YTL ile Cuma günü kapanıştaki seviyelerin üstünde seyrediyor. 4 Şubat 2009 vadeli gösterge kağıdındaki bileşik faiz 18,67 seviyesinde bulunuyor.

PİYASALARDA SON GÖRÜNÜM

İMKB Bileşik Endeksi birinci seansta, dünkü ikinci seans kapanışına göre 450,77 puan düşerek 46.905,05 puandan kapandı. Hisse senetleri ortalama yüzde 0,95 değer yitirdi.

Kapalıçarşı'da 1,3450 YTL'den alınan dolar 1,3500 YTL'den satılıyor. 1,8250 YTL'den alınan avronun satış fiyatı ise 1,8300 YTL olarak belirlendi. Serbest piyasada Cuma günkü kapanışta doların satış fiyatı 1,3380 YTL, avronun satış fiyatı ise 1,8190 YTL olmuştu.

Bankalararası piyasada dolar kotasyonları, alışta en düşük 1,3410 YTL, en yüksek 1,3445 YTL, satışta en düşük 1,3460 YTL, en yüksek 1,3495 YTL seviyesinde bulunuyor.

TAHVİL-BONO-DÖVİZ-PARİTE

İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB) Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarında 4 Şubat 2009 vadeli, bugün valörlü tahvilin saat 11.50 itibariyle basit getirisi yüzde 20,02, bileşik getirisi yüzde 18,67 seviyesinde bulunuyor.

REPO

İMKB Tahvil ve Bono Piyasası Repo-Ters Repo Pazarında gecelik işlemler en düşük yüzde 17,55, en yüksek yüzde 17,60 ve ortalama yüzde 17,58'den gerçekleşiyor.

PARİTE

Uluslararası piyasalarda avro-dolar paritesi 1,3565, sterlin-dolar paritesi 1,9965, yen-dolar paritesi ise 118,57 cüzeyinde seyrediyor.

PİYASALAR AÇISINDAN OLUMLU BİR HABER

A Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Murat Salar, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesine ilişkin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın icraatta kalmasının istenen bir şey olduğunu belirterek, bunun piyasalar açısından olumlu bir haber olduğunu kaydetti.

Salar, Gül'ün Cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin yaptığı değerlendirmede, süreci yakından izlemek gerektiğini belirterek, içerdeki ve dışardaki reaksiyonların önem taşıdığını, henüz bilginin çok ham olmasına rağmen bu gelişmenin mutlaka fiyatlanacağını bildirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti'nin başında seçime girecek olmasının olumlu algılanacağını dile getiren Salar, ''Başbakan Erdoğan'ın icraatta kalması istenen bir şeydi, bu bakımdan olumlu bir haber'' dedi.

Gül'ün adaylığının muhalefet ve toplum tarafından nasıl algılanacağının ise önem taşıdığını ifade eden Salar, piyasaların bu doğrultuda yukarı veya aşağı yönlü hareket edeceğini bildirdi. Salar, belirsizliğin ortadan kalkmasının ise olumlu bir gelişme olduğunu kaydetti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?