banner15

Gül'ün Arnavutluk ziyareti yarın

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, yarın iki günlük resmi ziyaret çerçevesinde Arnavutluk'a gidiyor.

Gül'ün Arnavutluk ziyareti yarın

Dışişleri Bakanı Gül, Ankara'dan yarın öğleden sonra ayrılacak ve başkent Tiran'da ilk olarak Dışişleri Bakanı Besnik Mustafaj ile bir araya gelecek.

İki Bakan, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek. Gül, Cuma sabahı ilk olarak Bakan Mustafaj ile Türkiye-Arnavutluk İş Konseyi Toplantısına katılacak, daha sonra sırasıyla Başbakan, Meclis Başkanı ve Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilecek.

Tiran'da aynı gün Türkiye Büyükelçiliğine geçerek burada Türk basın mensuplarının ziyarete ilişkin sorularını yanıtlayacak Gül, öğleden sonra yurda dönecek.

ARNAVUTLUK'TAKİ DÖNÜŞÜM SÜRECİNE DESTEK

Dışişleri Bakanı Gül'ün ziyareti, Türkiye'nin 2000'li yıllarda istikrarlı bir ülke görünümüne kavuşan Arnavutluk'taki dönüşüm sürecine ikili ve çok taraflı planda vermekte olduğu desteğin vurgulanması açısından önem taşıyor.

İkili ilişkilerin her alanda daha da geliştirilmesine zemin hazırlayacağına inanılan ziyaret, NATO'ya üyelik hedefinde Arnavutluk'a verilen desteğin yinelenmesi açısından da bir fırsat olarak değerlendiriliyor.

Türk heyeti, ziyaret sırasında, iki ülke arasında ticaret ve yatırım hacminin artırılmasının taşıdığı öneme işaret edecek ve görüşmelerde Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci, Kıbrıs, Türkiye-Yunanistan ilişkileri, Irak ve Lübnan gibi gibi öncelikli konularda görüş alışverişinde bulunulacak.

Ziyaret çerçevesinde, Balkanlar'daki gelişmeler ve bu bağlamda Kosova konusunun da ele alınması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35