banner15

Gül'ün stratejik randevu listesi

Abdullah Gül, ABD'de Rice, Başkan Yardımcısı Cheney, Savunma Bakanı Gates ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Hadley ile görüşecek.

Gül'ün stratejik randevu listesi

Türkiye’nin iç ve dış politikasında önemli gelişmelerin yaşandığı bu günlerde Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün gelecek hafta ABD’de “kritik” görüşmelerde bulunacak. Görüşülecek konuların ağırlığı dolayısıyla Bush Yönetiminin tüm ağır topları Gül’e randevu verdi.

Gül, 5-7 Şubat tarihleri arasında bulunacağı Washington’da Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Savunma Bakanı Robert Gates ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley ile görüşecek ve Temsilciler Meclisi’nde temalar yapacak.

Pazar günü ABD’ye gidecek olan Abdullah Gül, 5-7 Şubat tarihleri arasında Washington’da yoğun temaslarda bulunacak. Gül, Washington’da muhatabı Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’nin yanısıra, Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Savunma Bakanı Robert Gates ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley ile bir araya gelecek.

PKK, SINIR ÖTESİ OPERASYONU

Abdullah Gül’e Bush Yönetiminin tüm ağır toplarının randevu vermesi özellikle dikkat çekiyor. Bunun da gündemdeki konu ve sorunların ağırlığına bağlanıyor. ABD ziyareti hemen öncesi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile dikkat çeken bir görüşme yapan Gül, Washington’da özellikle Türkiye açısından büyük önem taşıyan Kuzey Irak’taki PKK varlığı ile ortak mücadele konusunu görüşmek isteyecek.

RALSTON’UN GÖREVLENDİRİLMESİNDEN SONRA İLK ZİYARET

Diplomatik kaynaklar, Gül’ün ziyaretinin zamanlanmasına dikkat çekiyor. Ziyaretin ikili ve bölgesel düzeyde çok önemli gelişmelerin olduğunu bir döneme rastalanacağını kaydeden kaynaklar, ziyaretin ABD’nin PKK ile Mücadele Özel Temsilcisi emekli Orgeneral Joseph Ralston’un görevlendirilmesinden sonra ilk ziyaret olacağına işaret ediyorlar. Gül, son olarak ABD’yi geçen Temmuz ayında ziyaret etmişti.

Bu çerçevede, PKK ile Mücadele Özel Temsilcileri Ralston ve Edip Başer tarafından yapılan çalışmalar da üzerinde durulacak. Türkiye’de son günlerde yeniden yoğun olarak konuşulan “sınır ötesi” operasyon olasılığının da ele alınacağı ifade ediliyor. Uluslararası basında da PKK’ya karşı ABD ve Irak ile ortak bir operasyonun düzenlenebileceği yolundaki yorumlar yapılıyor.

KERKÜK SORUNU

Gündemin diğer önemli bir konuyu Kerkük sorunu oluşturacak. Gül, Irak Anayasasının 140. maddesinde öngörülen referandumun ertelenmesi, bundan önce tüm gruplar arasında uzlaşıya varılması yolundaki Türk pozisyonunu tekrarlarken Kerkük’te giderek artan güvenlik sorununa ve Türkmenlere yönelik tehditlere dikkat çekerek.

ERMENİ TASARILARINA DESTEK TALEBİ

ABD Kongresi’ne üç yeni “Ermeni Soykırımı”nın sunulmasının hemen ardından gerçekleşecek görüşmelerde Gül, bu tasarıların Yönetim tarafından engellenmesinin önemini vurgularken tam destek isteyecek. Yönetimin de tasarılara “karşı çıkacağı ve yoğun çabalar göstereceği” güvencesini vereceği belirtiliyor.

Irak’taki mezhep çatışmalar ve bozulan güvenlik ortamının yanısıra Türkiye’nin ülkenin petrol kaynaklarına ilişkin kaygıların da dile getirileceği görüşmelerde ayrıca İran nükleer programı sorunu da gündeme gelecek. Bu arada, Gül’ün Ankara’daki Suriye Dışişleri Bakanı Valid Muallim ile yaptığı görüşmelere ilişkin bilgi aktarması da bekleniyor.

KIBRIS SORUNU

Washington’da gündeme gelecek konuların arasında Kıbrıs da bulunuyor. Kıbrıs sorununa ilişkin görüşmelerin bir türlü başlamaması, Rum Yönetiminin AB’deki engelleyici politikası ve son olarak Akdeniz’deki petrol ve gaz arama konusunda yaşanan kriz de üzerinde durulacağı ifade ediliyor.

301 SORUNU

Türkiye’nin AB süreci ve Washington’un buna verdiği desteğin de ele alınacağı görüşmelerde ABD tarafının Dink cinayeti ve bunun arkasında yaşanan gelişmeler ile tartışmalı 301. maddenin değiştirilmesine değinmesi bekleniyor.

KONGRE’Yİ ETKİLEME ÇABASI

Dışişleri Bakanı Gül, Washington’da kalacağı süre içerisinde “Ermeni soykırımı” tasarılarının nedeniyle zorlukların yaşandığı ABD Kongresi’nde de temaslarda bulunacak. Temsilciler Meclisi’ndeki Türk Çalışma Grubu ile biraraya gelecek olan Gül ayrıca, Ermeni tasarısının ilk görüşüleceği Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi üyeleri ile de buluşacak.

BM GENEL SEKRETERİ İLE GÖRÜŞME

Washington’da Alman Marshall Fonu yetkilileri de ile bir araya gelecek ve Ulusal Basın Klübü’nde bir konuşma yapacak olan Gül, 8-9 Şubat tarihleri arasında New York’ta BM’nin yeni Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile Kıbrıs’a odaklı önemli bir görüşme yapacak.

Dış İlişkiler Konseyi’nde de bir konuşma yapacak Abdullah Gül, 9 Şubat’ta Türkiye’ye dönecek.

ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35