banner39

Günay, Ahmet Kaya cenazesi için girişimler başlattı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ahmet Kaya'nın mezarının Türkiye'ye getirilmesi konusunu eşi Gülten Kaya ile görüşerek değerlendireceklerini bildirdi.

Arşiv 23.02.2009, 18:37 23.02.2009, 18:38
Günay, Ahmet Kaya cenazesi için girişimler başlattı

Günay, mimar Turgut Cansever'in Fatih Camisi'ndeki cenaze töreninde, basın mensuplarının sanatçı Ahmet Kaya'nın mezarının Türkiye getirilmesi konusundaki sorularını yanıtladı.

Bakan Günay, Ocak ayından itibaren Türkiye'de demokrasiyi kurumsallaştırmak ve çoğulculuğu içselleştirmek çerçevesinde çeşitli adımlar attıklarını, bu çerçevede önce 40 yıldır süren Nazım Hikmet'in vatandaşlığıyla ilgili meseleyi çözümlediklerini, 15 yıldan beri süregelen Madımak'ın altındaki kebapçı ayıbını ortadan kaldırmaya çalıştıklarını anlattı.

Ayrıca Çetin Altan gibi Türkiye'nin önemli yazarlarından ve muhalif düşüncenin önemli temsilcilerinden birine teşekkür plaketi verdiklerini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çetin'in konuşmasını ayakta izlediğini dile getiren Günay, o günlerde Başbakan Erdoğan ile yine demokrasinin kurumsallaşması ve çoğulculuğun içselleştirilmesi alanında yapılabilecek başka şeyleri yapma noktasında bir fikir ve karar birliğine vardıklarını kaydetti.

Günay, Başbakan Erdoğan'ın TRT 6'nın açılması vesilesiyle bu konuda geçmişte haksızlıklar yaşamış olanların da bir tür acılarını giderebilmek amacıyla yapılabilecek iyileştirmelerin yapılmasını söylediğini belirterek, şunları söyledi:

''Ahmet Kaya ile ilgili düşüncem de bu noktadadır. Ben değerli eşiyle de konuştum. Sayın Kaya'nın mezarına odaklanmadan, hangi vesilelerle yeniden Türkiye'nin düşünce dünyasına farklı renklerle, farklı kültürleri içselleştirmesi konusunda adımlar atabiliriz. Bunu birlikte konuşup kararlaştıracağız. Bizim bütün niyetimiz Türkiye'de herkesin kendi hür düşüncesini özgürce söyleyebileceği, kendi kültürünü özgürce yaşayabileceği ve bu düşünce açıklamalarının, kültür farklılıklarının, ülkenin bütünlüğüne zarar vermeden rengarenk bir ortam içinde kendisini geliştirebilmesidir. Bu konuda üzerimize düşen her şeyi yapmanın gayreti içindeyiz.''

Bakan Günay, bir gazetecinin, Ahmet Kaya'nın eşinin bunu istemediği yönündeki bir hatırlatma üzerine, ''Henüz bu konuda verilmiş bir karar yok. Birlikte çok uygar bir diyaloğumuz var Gülten hanımla. Bu konuda önümüzdeki günlerde yüz yüze tekrar bir değerlendirme yapacağım ama yaklaşımlarımızdan, bizim tutumumuzdan, sayın Başbakanın, benim ve hükümetin tutumundan memnun olduğunu ifade etti.''

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?