banner39

Günay: Türkiye'nin bir ayıbını kaldırdık

Kültür Bakanı Günay, Nazım Hikmet'in vatandaşlığıyla Türkiye'nin bir ayıbını kaldırdıklarını söyledi.

Arşiv 10.01.2009, 19:50 10.01.2009, 19:50
Günay: Türkiye'nin bir ayıbını kaldırdık

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Nazım Hikmet'in Türk vatandaşlığıyla ilgili hükümetin yaptığı girişimi iadeiitibar olarak değerlendirmediklerini belirterek, "Nazım Hikmet zaten itibarı yüksek, fevkalade bir Türk şairiydi. 1951 yılında yapılmış bir haksız uygulama vardı. Bu haksızlığı, Türkiye'nin bir ayıbını kaldırdık" dedi.

Bursa'nın İnegöl ilçe belediyesince yaptırılan Kent Müzesi'nin açılış törenine katılan Bakan Günay, gazetecilerin Nazım Hikmet'in Türk vatandaşlığına kabul edilmesi için yapılan çalışma ve Ergenekon soruşturmasıyla ilgili soruları yanıtladı.

Günay, şöyle konuştu:

"Mezarın Türkiye'ye getirilmesi konusunda yeni bir gelişme yok. Tamamen ailesinin bileceği bir iş olduğunu başından beri söylüyorum. Ailenin bize ulaşan talebi yok. Talep olursa buna açık olduğumuzu ifade ettim. Türkiye'de geçmişten bu yana süregelen birtakım yaraların sarılması, sancıların giderilmesi, Türkiye'nin çoğulcu, çoğunlukçu, özgürlükçü, barışçı çizgide dünyanın saygın bir ülkesi haline gelmesi konusunda hukuk düzenimizde ve sosyal yaşamımızda iyileştirme yapmaya çalışıyoruz. Attığımız adım bunun somut göstergelerinden biridir."

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?