banner39

Güneş üç boyutlu görülebilecek

NASA güneşin ilk kez 3 boyutlu görülebilmesini sağlayacak ikiz bir uzay aracı gönderdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Güneş üç boyutlu görülebilecek
Amerikan Uzay Dairesi (NASA) uzaya, güneş patlamaları hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için güneşin ilk kez 3 boyutlu görülebilmesini sağlayacak ikiz bir uzay aracı gönderdi. Stereo adındaki bu görevle güneş patlamalarının dünyaya etkisinin daha iyi anlaşılması hedefleniyor. Güneş patlamalarının, dünya üzerinde manyetik alanlar oluşturarak uydu iletişimlerini ve uçakları etkilediği tahmin ediliyordu.

NASA, 620'şer kilogram ağırlındaki birbirlerinin aynısı olan uzay araçlarının birbirlerinden ayrıldıktan sonra 2 yıllık görevlerine başlayacaklarını duyurdu. Güneşin iki farklı yörüngesine yerleşecek olan araçlar, güneşi aynı anda farklı açı ve yönlerden inceleyecek. Araçlar bu şekilde güneşin 3 boyutlu bir resmini çekecek. NASA, elde edilecek bu görüntülerin Aralık ayı gibi dünyaya ulaşmasını hedefliyor.

"Stereo"nun asıl amacı ise güneş patlamalarının etkisini çözmek. Güneşte meydana gelen her patlamada milyarlarca tonluk madde etkileniyor ve bu patlamalar, dünyayı da etkileyen manyetik fırtınalar tetiklediği gibi doğrudan da bir fırtına başlatabiliyor. Patlamaların, dünya üzerinde manyetik alanlar oluşturarak uydu iletişimlerini ve uçakları da etkilediği tahmin ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?