banner39

Güneşin en son halini gösteren kareler-FOTO

Solar Dynamics Observatory, Güneş'in şu ana kadar çekilmiş en detaylı görüntülerini dünyaya ulaştırdı.

Arşiv 22.04.2010, 10:46 22.04.2010, 11:15
Güneşin en son halini gösteren kareler-FOTO

Amerikan Fırlatma Birliği Atlas V roketiyle 11 Şubat'ta uzaya fırlatılan Solar Dynamics Observatory (SDO) uydusu, Güneş'in şu ana kadar çekilmiş en detaylı görüntülerini dünyaya ulaştırdı. Bilim adamlarının Güneş'i daha iyi anlamalarını sağlayacak olan veriler, yüzeydeki aktiviteyi ve patlamaları en net haliyle gösteriyor.

g1.jpg

Washington'daki NASA bürosundan bilim adamı Richard Fisher, "Bunlar, Güneş araştırmaları yaptığım 40 yıl boyunca, gördüğüm en iyi kareler. SDO, Güneş'in hayatımıza ve toplumumuza etkileri konusundaki anlayışımızı değiştirecek ve geliştirecek" dedi. Fisher, Hubble uzay teleskopunun astrofizik bilimindeki büyük etkisinin bir benzerini SDO'nun yapacağını belirtti.

g3.jpg

Güneş'i araştırmak için şu ana kadar yapılan en gelişmiş uydu olan SDO, bilinen en iyi fotoğraf kalitesinin 10 katı daha net fotoğraflar çekebiliyor. Güneş'in iç yapısı ve manyetik alan etkinliği ölçümlerini toplayan SDO, sürekli yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraflar çekerek yıldızın içinde ne olduğunu ortaya çıkarması beklenen çığır açıcı araştırmalar yürütecek.

g2.jpg

Dünyadan 35 bin 900 kilometre yukarıda yörüngeye oturan gözlem uydusu, yüksek çözünürlükte veriler ve canlı görüntüler göndererek önümüzdeki 5 - 10 yıl boyunca Güneş'i izleyecek. NASA, SDO'dan günde 1,5 terabaytlık veri göndermesini bekliyor. Bu, her 36 saniyede bir adet CD'yi dolduracak kadar veri gelmesi demek oluyor.

g4.jpg

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (1)
özge 10 yıl önce
güneşe bayılıyorum...
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?