banner39

Güneşin ilk üç boyutu görüntülendi

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, Stereo adı verilen ikiz uzay araçlarından gelen güneşin ilk üç boyutlu görüntülerini gösterdi.

Arşiv 23.04.2007, 23:07 24.04.2007, 07:57
Güneşin ilk üç boyutu görüntülendi

Güneş fırtınalarını daha iyi anlamayı ve Dünya'ya etkilerini öngörmeyi sağlayacak her biri bir golf aracı büyüklüğünde ve 620'şer kilogram ağırlığındaki uzay araçları Florida'daki Cape Canaveral'daki askeri üsten Ekim ayında fırlatılmış ve güneşin yörüngesine girmişti.

Nasa'dan yapılan açıklamada, ikiz araçların birbirlerinden yılda 45 derece uzaklaştığı ve şimdi de stereografik (izdüşümle bir ekran üzerine alınan görüntülerin gövdelenmiş olarak gösterilmesi biçimi) ölçüler almaya olanak sağlayacak konumlarını kaydetmeye başladıkları belirtildi.

Photo

Açıklamada, Stereo'nun başlıca amacının, uçakların ve uzay araçlarının bütün iletişim sistemlerini etkileyen, dünyadaki elektrik dağıtımını bozan ve uzaydaki astronotlar için tehlike oluşturan güneşte meydana gelen fırtınaları izlemek olduğu hatırlatıldı.

Photo

Nasa'nın bilimsel proje şefi Michael Kaiser, "Meteorologlar belirgin olarak bir hafta önceden bilmeye muktedirler, biz de güneş fırtınalarıyla ilgili aynısını yapmak istiyoruz. Stereo, bizlere güneş fırtınalarını daha ayrıntılı biçimde inceleme olanağı sağlayarak, bu amaç için yeni aşamayı temsil ediyor" dedi.

Photo

2 yıllık görevleri boyunca bu iki uzay aracı, güney fırtınalarının oluşum sürecini izleyecek.Our Sun. 

Kaynak: A.A

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?