banner39

Güneş'ten ilk görüntüler ulaştı

Güneş'teki patlamaları izlemek için gönderilen Hinode uzay aracı ilk görüntüleri gönderdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Güneş'ten ilk görüntüler ulaştı
Japon bilim insanları, Güneş’teki patlamaları izlemek için gönderilen Hinode uzay aracının ilk görüntüleri gönderdiği açıkladı.
Hinode uzay aracı Güneş’te meydana gelen fırtınaları ve Güneş’teki manyetik olayları gözlemliyor. Güneş’te meydana gelen olaylar, yıldızların oluşumuyla ilgili araştırmalara önemli ipuçları sağlayacak. Hinode’nin incelediği Güneş fırtınalarının fotoğrafları birleştirilerek film haline dönüştürülüyor. Hinode ayrıca Güneş lekeleri denen, yıldız yüzeyindeki görece soğuk olan manyetik bölgeleri de mercek altına alacak. Hinode aracı 22 Eylül’de Japonya’dan fırlatılmıştı.
Kaynak: Japonya Ulusal Astronomi Gözlemevi.
Hinode, morötesi ve X-ışınlarının sürekli gözlemini yapıyor bu verileri Dünya’ya gönderiyor. Bilim insanları bu gözlemlerden, Güneş’teki manyetik alanların zamanla nasıl Güneş atmosferinde fırtınaya dönüştüğünü araştırıyor. Son derece kuvvetli manyetik fırtınalar olan Güneş fırtınalarının saçtığı partiküller Dünya’ya da ulaşıyor ve uydu iletişimini, hatta Uluslararası Uzay İstasyonu’nundaki astronotları dahi olumsuz etkiliyor.
Hinode uzay aracı Dünya yörüngesine 22 Eylül'de fırlatılmıştı.
 
Kaynak: BBC -NTVMSNBC

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?