banner15

Güney Afrika'da Eşcinsel Evlilik Serbest

Güney Afrika komşu ülkelerin ve halkın büyük bir kısmının eşcinsellik konusundaki sert tavırlarına rağmen, eşcinsel evliliklerin önü açtı. Açlık ve sağlık sorunlarınlarıyla içiçe bulunan ülkede eşcinsellik konuşulmakta...

Güney Afrika'da Eşcinsel Evlilik Serbest

Dünya Bülteni / Mehmet Ali Kaçmaz

 

Güney Afrika, Afrika ülkeleri arasında bir ilki gerçekleştirerek eşcinsellere evlenme hakkı tanıdı. Hollanda, Belçika, İspanya ve Kanada’dan sonra dünyada bu izni veren 5.ülke olarak kayıtlara geçen Güney Afrika'da hala açlık ve hastalık sorunları var. Ülkenin esas sorunları çözülemeden ülke bu izin ile yeni bir serüvene başlamış oldu.

 

1999 yılında çıkarılan kararla birlikte yaşayabilen eşcinseller yeni anayasal düzenlemeyle artık evlenme imkanı bulacaklar.99'da birlikteliliğin şartı olarak çiftlerden birinin Güney Afrika vatandaşı olmamaması şartı vardı.

 

 

Anayasadaki evlilik kavramıyla ilgili “birleşme bir erkek ve bir bayan arasında olur” tabiri yerine “birleşme iki insan arasında olur” diye değiştirildi.

 

Dünyadan Eşcinsellik Manzaraları...

 

        Avrupa Birliği aday ülkelere yaptırımlar uygulayarak eşcinsel ilişkilerdeki cezaları kaldırıyor. En son Bulgaristan'da eşcinsel ilişkileri yasaklayan cezalar kaldırıldı.

 

        Güney Afrika'nın komşularından Zimbave'nin başbakanı bu tarz ilişki içinde olanların “köpek ve domuzdan daha beter” olduğunu söylemişti.

       

        Bunun bir özgürlük olduğunu düşünen Amerikan Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Başkan George Bush'un tersine ülkede eşcinsel evliliğin yasaklanmasına karşı olduğunu açıklamıştı.

 

        Bir diğer komşu ülke Uganda’nın başbakanı “bunların doğanın düzenini bozduğunu” söylemişti. Uganda da bu konuda cezalar ve tutuklamalar yapılmakta.

 

       Nitekim Lût kavmi erkekleri "eşcinsel" oldukları için kadınları da kendi cinslerine merak duymaya başlamışlardı. Her iki cinsin bu sapkınlığı ise, başlarına o bilinen belânın gelmesine sebep olmuştur.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48