Güney Afrikalı heyet Gazze'de

Güney Afrika heyeti, Gazze'de yaşananların uluslararası hukukun ihlalinden kaynaklandığını söyledi.

Güney Afrikalı heyet Gazze'de

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Güney Afrika’dan bir heyet, dört yıldır İsrail kuşatma altında bulunan Gazze’de yaşanan dramı yerinde görmek için bugün Gazze’ye geçti.

Beyt Hanun sınır kapısından bugün  giriş yapan Güney Afrikalı heyeti Filistin Başbakanı İsmail Heniyye ve Meclis Başkan Yardımcısı Dr. Ahmed Bahr karşıladı.

Heyetle yaptığı görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenleyen Dr. Bahr  “Gelen heyete Filistin halkının, bütün dünyanın şahitlik ettiği nezih bir seçim yapmayı başardığı fakat kimi güç ve odakların Filistin halkının bu tercihini içine sindiremediği mesajını verdik. Heyete ayrıca işgal yönetiminin 40’tan fazla Filistinli vekili zindana atarak her türlü insani değeri çiğnediğini, Filistin’deki siyasi sürecini baltalamak için elinden geleni yaptığını ve Gazze’ye karşı da barbar kuşatmasını sürdürdüğünü ifade ettik.” şeklinde konuştu.

Heyete, Filistin halkının çektiği sıkıntıların asıl nedeninin, toprakları üzerinde bir işgalci gücün bulunması olduğunu da anlattıklarını belirten Bahr, Kudüs’te devam eden Yahudileştirme çabalarıyla Batı Şeria’da aralıksız sürdürülen yerleşim birimleri inşaatlarının da Filistin halkı için tehdit oluşturduğuna dikkat çektiklerini söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2010, 17:27
banner53
YORUM EKLE

banner39