banner39

Güney Kıbrıs Başpiskoposu: Çözüm Erdoğan'dır

Güney Kıbrıs Rum Kesimi Başpiskoposu II. Hrisostomos, adadaki barışı sağlayabilecek kişinin Erdoğan olduğunu söyledi.

Arşiv 21.04.2010, 14:05 21.04.2010, 14:56
Güney Kıbrıs Başpiskoposu: Çözüm Erdoğan'dır

 

Sümeyye Ertekin / Dünya Bülteni - Haber Merkezi

Güney Kıbrıs Rum kesimi Başpiskoposu II. Hrisostomos, 1974'den sonra adaya gelenlerin Türkiye’ye geri dönmesi ve Türk ordusunun adadan çekilmesi gerektiğini söyledi.

Rum Başpiskopos, Fener Rum Patriği Bartalemeous'un daveti üzerine İstanbul’a geldi. 2007'de başpiskoposo seçildikten sonra İstanbul'da patriğe gelmesi gereken ama izin alınamadığı için gelemeyen Hrisostomos'un, 2008'de tüm Ortodoks patriklerin katıldığı toplantıya iştirakine izin verilmiş. İstanbul'a ikinci kez gelen Başpiskopos, Kıbrıs sorununa çözüm bulacak tek kişinin başbakan Erdoğan olduğunu belirtirken, 74 sonrası adaya gelenlerin ve Türk askerinin Kıbrıs'tan ayrılmasını istedi.

“Adada Türk halkının mutlu bir şekilde yaşaması için çözüm bulacak tek kişi Başbakan Erdoğan’dır” diyen başpiskopos Hrisostomos, “Eğer Türkiye AB’ye girmek istiyor ve bir Avrupalı gibi düşünmek istiyorsa müzakerelerde BM’nin belirlediği ölçülerde çözüm aramalıdır" ifadesini kullandı.

İzlanda'da patlayan yanadağdan yayılan kül bulutlarının Avrupa’da hava trafiğini felç etmesi nedeniyle cuma günü Türkiye’de olmayı planlayan Hrisostomos ancak pazar sabahı İstanbul’a gelebilen Rumların en yüksek dini mercii, ayağının tozuyla Balıklı Manastırı'nda Fener Rum Patriği Barthalemous ile pazar ayinini yönetti. Rum Başpiskopos, daha sonra Rumların dini temsilcileri ile biraraya geldi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde siyaset üzerinde çok güçlü etkisi olan II. Hrisostomos, adadaki ibadet yerlerinin durumunu ve Kıbrıs müzakerelerini değerlendirdi.

İstanbul’a gelmeden önce Erdoğan’dan randevu talep eden Rum Başpiskopos, Başbakan'ın yoğun programı nedeni ile kendisi ile görüşemediğini söyledi. 

“Sayın Erdoğan ile görüşemedim. Ona bir buçuk ay önce bir mektup göndermiştim. Kendisinden Kuzey Kıbrıs’taki Dipkarpaz'da bulunan Havari Andreas'ın tarihi manastırının restorasyonu için manevi destek ve izin istemiştim. Kendisi sözlü olarak bunun için elinden geleni yapacağını söylemişti. Bu konuyu yüz yüze konuşmak istiyordum.  Ayrıca kendisine kuzeyde bulunan ve acil restorasyona ihtiyacı olan 36 kilise ile ilgili bir katalog verecektim“ diyen Hrisostomos, Erdoğan’a Rum yönetimi lideri Dimitri Hristofyas’tan selam, sevdi ve saygılarını getirdiğini kaydetti.

1974'den önce iki halkın yaşadığı  iyi ve güzel günlerin tekrar geleceğini umuyorum

Rum Başpiskoposu II. Hrisostomos, KKTC’de geçen hafta yapılan seçimlerde çözümsüzlüğü çözüm olarak gören bir fikre sahip olan Derviş Eroğlu’nun seçilmesinin ise müzakerelerin seyrini değiştirmeyeceğini söyledi.

“Müzakerelerin daha önce nasıl devam ediyorsa öyle devam edeceğine inanıyorum” diyen Hrisostomos, “ Umarım Kıbrıslı Türklerin ve adada yaşayan bütün halkların lehine bir sonuç çıkar. 1974'den önce iki halkın yaşadığı iyi ve güzel günlerin tekrar geleceğini umuyorum.  4 yıl önce sınırlar açıldığında biz kuzeyden gelen Türklere kucağımız açtık. "burası da sizin vatanınızdır" dedik. Biz de Kuzey'e gittiğimizde aynı şeyi onlardan görüyoruz.  Kıbrıs zaten küçük bir adadır, ikiye bölünmesi manasızdır. Bu yüzden birleşik bir Kıbrıs olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Rum Başpiskopos, 1974'den sonra adaya gelenlerin Türkiye’ye geri dönmesi ve Türk ordusunun adadan çekilmesi gerektiğini belirtti.

Zaman zaman 1974'ten önce birlikte yaşadığı Türk arkadaşlarından öğrendiği “merhaba, iyi akşamlar, tamam,  inşallah” gibi  Türkçe kelimeler de kullanan Hrisostomos, Türk ve Rum halklarının farklılıklarından çok ortak yönleri olduğunu ve beraber yaşayabileceklerini de kaydetti.


hrisostomos-sumeyye-ertekin.jpg

Yorumlar (1)
Hayri Olamaz 13 yıl önce
öncesi ne kadar cok sevdiginizi gördük. Bir kere siz Din Adami´mi Politikacimisiniz ? Silahli Kuvvetleri Adayi Fetih etmeye degil Kibris Türk Halkini kurtarmak icin geldi, bunlari bildiginiz halde halen gazel okuyorsunuz.KKTC ancak ve ancak Türkiye´ye baglandigi takdirde Huzur icinde yasa diye düsünmeden edemiyorum.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?