banner39

Güney Kıbrıs ve Yunanistan'dan Gazze'ye yardım

Gazze'deki insanlık dramına çare bulmak isteyenlar kervanına Kıbrıslı Rumlar ve Yunanlılar da katıldı.

Arşiv 19.06.2010, 18:42 19.06.2010, 18:42
Güney Kıbrıs ve Yunanistan'dan Gazze'ye yardım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail'in Gazze'ye insani yardım götüren gemilere saldırarak Türk vatandaşlarının ölümüne yol açmasının ardından dünyanın gündemine gelen Gazze'deki insanlık dramını durdurmak için Rumlar da harekete geçti.

Güney Kıbrıs Rus kesimi ve Yunanistan'ın, Gazze'ye yardımların arttırılması amacıyla Gazze planı hazırlayarak Avrupa Birliği'ne (AB) sundukları bildirildi.

Kıbrıs Rum kesimi basınının haberine göre, Rum Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Dimitris Drutsas'ın, Güney Kıbrıs ve Yunanistan'ın Gazze'ye insani yardımın arttırılmasına ilişkin önerilerini içeren paketi, pazartesi günü yapılan AB Dışişleri Bakanları Toplantısında sunduklarını, ancak belgeyi kamuoyuna duyurmaktan kaçındıkları belirtildi.

Kiprianu ve Drutsas'ın önerisinin genel anlamda, Gazze'ye yönelik insani yardım toplanması ve bu yardımların deniz yoluyla İsrail'e gönderilmesi amaçlanıyor. Gidecek yardım gemilerinin AB gemileri eşliğinde götürülerek, dağıtımının yapılması için İsrail'de BM yetkililerine teslim edilmesinin istendiği bildirildi.

Rum basınına göre, öneriye karşın İsrail'in, denizden yapılacak yardımlara hoş bakmaması sebebiyle Gazze'nin ablukasını karadan gevşetme kararı aldığı iddia edildi.
 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?