banner39

Güney Kore'de Kuzey Kore ajanı

Güney Kore'de, "Kuzey Kore ajanı" suçlamasıyla iki kişi yakalandı.

Arşiv 21.04.2010, 05:47 21.04.2010, 05:47
Güney Kore'de Kuzey Kore ajanı


Güney Kore'de, "Kuzey Kore ajanı" oldukları gerekçesiyle iki kişi yakalandı. Güney Kore ajansı Yonhap'ın haberinde, yakalanan kişilerin ülkesindeki rejimle yollarını ayıran Kuzey Koreli üst düzey yetkili Hwang Jang-Yop'u öldürme niyetiyle Seul'e gelişlerinde yakalandıkları belirtildi.

İktidardaki İşçi Partisi'nin eski sekreteri olan ve Kuzey Kore rejiminin "kendi kendine yetme" siyasetinin mimarı kabul edilen 87 yaşındaki muhalif lider Hwang Jang-Yop, 1997'de Çin'in başkenti Pekin'i ziyareti sırasında iktidardaki rejimle bağlarını koparmıştı.

Hwang, Kuzey Kore'den gelebilecek tehditlere karşı Güney Kore'de gizli bir yerde yaşamını sürdürüyor.

"Kuzeyli ajanların" ise kendilerini rejimle bağlarını koparan kimseler olarak tanıtarak Aralık ayında Çin üzerinden Tayland'a kaçak olarak girdikleri, ancak sonradan Kuzey Kore'ye sınır dışı edildikleri belirtiliyor.

Yonhap'ın haberinde, her ikisi de 36 yaşındaki olan Kim ve Tong adlı kişilerin 2004'ten bu yana "ajan" oldukları ifade edildi.

Hwang Jang-Yop, Nisan başındaki ABD ziyareti sırasında, Kuzey Kore lideri Kim Jong-il ile görüşmek ya da Kuzey Kore'ye saldırmak gibi fikirlere karşı çıkarak, "Çözüm ideolojik savaştır. Kuzey Kore halkına yoğunlaşmamız ve insan hakları konusunda halkı alarma geçirmemiz lazım" görüşünü dile getirmişti.K

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?