banner39

Güney Kore'den K. Irak'la petrol anlaşması

Güney Kore ile Kuzey Irak arasında 4 petrol yatağında arama ve çıkarma çalışmaları yapma anlaşması imzaladı.

Arşiv 15.02.2008, 13:36 15.02.2008, 13:36
Güney Kore'den K. Irak'la petrol anlaşması


Güney Kore, Bağdat yönetiminin tüm itirazlarına karşın Kuzey Irak ile 4 petrol yatağında arama ve çıkarma çalışmaları yapma anlaşması imzaladı.

Dünyanın 4'üncü büyük petrol ithal eden ülkesi olan Güney Kore'nin Kuzey Irak yönetimi ile yaptığı bu anlaşmanın Irak ulusal hükümeti tarafından protesto edilmesi bekleniyor.

Güney Kore'nin ulusal petrol kuruluşu olan Kore National Oil Corp'un başı çektiği konsorsiyum Kuzey Irak'taki yerel yönetimin başbakanı Neçirvan Barzani ile özerk Kürt bölgesindeki enerji projelerini geliştirme anlaşması imzaladı.

Barzani yeni seçilen ve 25 Şubat'ta göreve başlayacak olan Güney Kore Devlet başkanı Lee Myung-bak ile Seul'da bir araya geldi.

Güney Kore, Kuzey Irak'ın Erbil kenti yakınlarında bölgenin güvenliği ve gelişmesini gözetmekle görevli birlikler bulunduruyor.

Anlaşmaya göre, SK Energy ve Deasung International gibi şirketleri de içeren konsorsiyum Kürt bölgesinde 1 milyar varilin üzerinde rezerve sahip olduğu tahmin edilen dört petrol yatağında arama ve çıkarma haklarına sahip olacak.

Korea National Oil Corp yöneticilerinden Jun Byung-hyup, "Kürt bölgesindeki arama ve üretme projelerimizi daha da geliştirmek istiyoruz" diye konuştu. Anlaşmanın ayrıntıları ise henüz açıklanmadı.

Kaynak: CNN Türk

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?