banner39

Güney Kore'ye, Kuzey'e yaptırımlar sürsün istiyor

Güney Kore, Kuzey Kore'ye BM yaptırımlarının devam etmesi gerektiği yönünde açıklama yaptı.

Arşiv 08.10.2009, 11:51 08.10.2009, 11:51
Güney Kore'ye, Kuzey'e yaptırımlar sürsün istiyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Güney Kore Dışişleri Bakanı Yu Myung-hwan, Kuzey Kore'nin nükleer silahsızlanma görüşmelerine dönmesi durumunda da Birleşmiş Milletler (BM) yatırımlarının devam etmesi gerektiğini söyledi.

Kuzey Kor lideri Kim Jong İl, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ABD ile yapılan görüşmelerdeki gelişmelere göre ülkenin nükleer programı ile ilgili müzakerelerin yeniden başlayabileceğini söylemişti. Pyongyang yönetimi altı ülkeni katıldığı görüşmelerden, Nisan'daki füze ve Mayıs'taki nükleer denemelerden sonra ayrılmıştı. Kuzey Kore, Çin, Japonya, iki Kore ülkesi, Rusya ve ABD'nin katıldığı görüşmelere hiçbir zaman devam etmeyeceğini açıklamıştı.

Güney Kore Dışişleri Bakanı Yu Myung-hwan ise Kuzey Kore'nin açıklamaları ile ilgili şüphelerini dile getirerek, "Pyongyang'ın asıl niyeti nükleer güç olmaktır. Kuzey Kore nükleer silahsızlanma görüşmelerine dönse de BM yaptırımları kaldırılmamalıdır." dedi.

BM Güvenlik Konseyi Kuzey Kore'ye ikinci nükleer denemeden sonra yaptırımlara gitmişti. Daha önce BM'nin Kuzey Kore'ye yaptırım kararı 2006'daki nükleer testi sonrası alınsa da, bu ülkenin nükleer silahsızlanma görüşmelerine katılması ile yaptırımlar kaldırılmıştı.

Güney Kore Dışişleri Bakanı Yu, "Aynı hata ikinci defa yapılmamalıdır." diyerek, Kuzey Kore üzerindeki BM yaptırımlarının kalması gerektiğini ifade etti.

Kuzey Kore lider Kim Jong İl, diyalog teklifini, Çin Başbakanı Wen Jiabao ile görüşmesinde dile getirmişti. Bununla Pyongyang yönetimi ABD ile görüşme isteklerini de dile getirmişti. Obama yönetiminin ise böyle bir görüşmenin mümkün olduğunu, ama müzakerelerin altı ülkenin katılımı ile yapılabileceğini ifade etmişti. Ayrıca görüşmelerin Kuzey Kore'nin nükleer silahsızlanmasının amaçlaması gerektiği vurgulanmıştı.


banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?