banner39

Güney Lübnan'dan İsrail'e roket

Lübnanlı güvenlik kaynakları, ülkenin güneyinden İsrail'in kuzeyine sabah saatlerinde beş roket fırlatıldığını açıkladı.

Arşiv 08.01.2009, 09:48 08.01.2009, 10:03
Güney Lübnan'dan İsrail'e roket


Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnanlı güvenlik kaynakları, Lübnan'dan İsrail'in kuzeyine roket atıldığını doğruladı. Reuters ajansının haberine göre, kaynaklar, "Lübnan'ın güneyinden İsrail'in kuzeyine 3 ila 5 civarında roket fırlatıldığını" kaydetti.

İsrail polisi, bu sabah Lübnan'dan İsrail'in kuzeyine en az 3 füze atıldığını ve ilk bilgilere birkaç kişinin yaralandığı bildirmişti. İsrail polis sözcüsü, roketlerin Lübnan'ın güney sınırından İsrail'in 8 kilometre içerisine düştüğünü söyledi.

AFP muhabirinin bildirdiğine göre, İsrail askeri birlikleri, Lübnan'dan İsrail'in kuzeyine düzenlenen roket saldırısına cevap verdiler.İsrailli askeri bir yetkili, "Roket saldırısının
Lübnan'da tam olarak hangi noktadan yapıldığını tespit ettik ve doğrudan o noktaya ateş ettik" dedi.

Lübnanlı askeri bir yetkili, Lübnan'ın güneyinden İsrail'in kuzeyine roket saldırısı düzenlendiğini doğruladı. Hizbullah'ın Lübnan'daki sözcüsü Haydar Dokmak, AFP'ye
yaptığı açıklamada, Hizbullah yetkililerinin haberi doğrulamak için araştırma yaptığını belirtti.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah dün yaptığı açıklamada, İsrail ile yeni bir savaşa hazır olduğunu ifade etmiş ve halihazırdaki savaşta İsrail'in Gazze haricinde yeni bir cephe açması durumunda 2006'daki çatışmalardan çok daha şiddetlilerinin yaşanacağının altını çizmişti.

İsrailli savunma yetkilileri de ordunun, Gazze'deki çatışmaların yoğunlaşmasının ardından Lübnan'daki Hizbullah'ın roket saldırısı düzenleme olasılığına karşı alarmda olduğunu belirtti.

İsrailli görgü tanıkları da, sınır bölgelerinde başta Nahariye kenti yakınlarına olmak üzere 4 Katyuşa roketi atıldığını aktarmıştı. Katyuşalardan birinin Nahariye'deki "Yaşlılar Yurdu'nun yakınına düştüğü ifade edilmişti.

Roket saldırısını Lübnan'ın güneyindeki Filistinlilerin mi yoksa Hizbullah'ın mı düzenlediği henüz bilinmiyor. İsrail, 2006'da Lübnan'daki Hizbullah ile de çatışmaya girmişti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?