banner39

Güney Osetya'da halktaki silahlar toplanıyor

Gürcistan'dan tek yanlı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya'da halktaki silahlar toplanıyor

Arşiv 17.03.2010, 17:43 18.03.2010, 07:33
Güney Osetya'da halktaki silahlar toplanıyor

 
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Güney Osetya yetkililerinin, halkı evlerinde bulundurdukları silahları kendi istekleriyle devlete teslim etmeye çağırdığı bildirildi.

Habere göre, 90'lı yıllardaki savaş döneminden kalan silahların halk tarafından devlete teslim edilmesi gerektiğini duyuran Oset yetkilileri, bu tedbirlerin güvenlik amaçlı olduğunu ifade etti.

Halka yapılan çağrıların yanı sıra güvenlik güçlerinin, evlerde aramalar başlattığı ve halktaki silahlara el koyduğu kaydediliyor.

Haberde, yasa dışı silah bulundurdukları gerekçesiyle birkaç kişinin gözaltına alındığı da belirtildi.

Muhalefetteki Halk Partisi lideri Rolan Kelehsayev, "İktidarın bu girişimi, halkın hükümete karşı öfkesinden endişe duyduğunun bir göstergesidir" dedi. Kelehsayev, "hükümetin, evlerinde silah bulunduran halkın bu silahları rejime karşı kullanabileceğinden korktuğu için bu tedbirleri almaya başladığını" savundu.

Hükümetin bu girişimlerini kınayan Kelehsayev, Osetya'da yaşayan halkın, savaş döneminde değerli eşyalarını satarak bu silahları aldığını ifade ederek, "Kim silahını parasız teslim eder" ifadesini kullandı.

Bir süre önce bazı uluslararası kuruluşların, halkı silahlarını para karşılığı teslim etmeye çağırdığını hatırlatan Kelehsayev, halkın ancak bu şekilde silahlarını teslim edebileceğini kaydetti.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?