banner15

Güney Sudan Savunma Bakanı uçak kazasında öldü

Güney Sudan'ın Savunma Bakanı Dim ile Devlet Başkanı danışmanı Yak, uçak kazasında öldü.

Güney Sudan Savunma Bakanı uçak kazasında öldü


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Güney Sudan'ın Savunma Bakanı Dominic Dim ve Devlet Başkanı danışmanı Justin Yak, içinde bulundukları uçağın düşmesi sonucu hayatlarını kaybetti.

Sudan Halk Kurtuluş Hareketi (SPLM) Sözcüsü Deng Goc yaptığı açıklamada, bir konferanstan dönen Dominic Dim, Justin Yak ve SPLM heyetinin bulunduğu uçağın Cuba'ya dönüşünde düştüğünü bildirdi. Hükümet kaynakları ise, kazada Yak'ın eşinin de hayatını kaybettiğini söyledi.

Wau şehrinden Cuba'ya hareket eden Güney Sudan Havayolları'na ait Beachcraft 1900 tipi uçakta 21 yolcu bulunduğu ve kazadan kurtulan olmadığı belirtildi.

Güney Sudan'daki isyancı SPLM örgütü, kuzeydeki Ulusal Kongre Partisi ile 2005'te barış anlaşması imzalamış ve kıtanın en uzun süreli iç savaşı sona ermişti.

Bu arada, dün güney ve kuzey bölgelerinden askeri yetkililer, geçtiğimiz ay çıkan çatışmalarda onlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan, petrol zengini Unity bölgesinden çekilme konusunda anlaşmaya varmıştı.

İKİ YIL ÖNCE DE LİDERLERİ HELİKOPTER KAZASINA ÖLMÜŞTÜ

22 yıl boyunca Sudan'a karşı ayrılıkçı hnareketi yürüten Güney Sudan Halk Kurtuluş Cephesi lideri Jhon Garang ile altı arkadaşı da Kuzey Sudan Yönetimi ile barış görüşmelerinde bulunmak üzere giderken helikopter kazasında ölmüştü. Hartum'da yaşayan Güneyliler de bu kaza sonrasında komplo iddiasıyla olay çıkarmışlardı. Çıkan çatışmalarda 130 kişi hayatını kaybetmişti.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2008, 18:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35