banner39

Güney Sudanlı bakanlar ABD ile görüşmelerden çekildi

Abyei şehrindeki çatışmaları sebep gösteren SPLM, ABD ile görüşmelerden çekildi.

Arşiv 27.05.2008, 18:47 28.05.2008, 10:15
Güney Sudanlı bakanlar ABD ile görüşmelerden çekildi

Güney Sudanlı yetkililer Sudan ve ABD arasında sürdürülen görüşmelerden çekildiklerini açıkladılar. Sudan Halk Kurtuluş Hareketi (SPLM) yetkilileri, görüşmelerden cesaret alan kuzeydeki askerlerin Abyei şehrine saldırdığını ileri sürdüler.

Kuzey ve güney askerleri arasında Abyei şehrinde geçen hafta çıkan çatışmalarda binlerce kişi bölgeden kaçtı.

SPLM genel sekreter yardımcısı Yaser Arman, Sudan'daki ABD özel temsilcisi Richard Williamson Çarşamba günü başlayacak görüşmelerden güneyli bakanların çekildiğini söyledi.

Reuters'a konuşan Arman, "SPLM; Hartum ve Washington arasındaki ilişkinin normale dönmesini sağlayacak Sudan-ABD diyaloğuna katılmayı askıya aldı. Abyei şehrindeki tahribatın üzerine bu karar alındı. 100 bin sivil evlerini terketmek zorunda kaldı." dedi.

Kuzeyli ve güneyli yetkililer, Abyei şehrinde çatışmaların başlamasından birbirlerini suçluyor. Çatışmalarda 20'den fazla kuzeyli askerin ve çok sayıda güneyli askerin öldüğü bildiriliyor.

Güney ve Kuzey ikisi de Abyei'de hak iddia ediyor. Abyei bölgesinde Sudan'ın günlük petrol üretimi olan 500 bin varilin yarısı üretiliyor. 2005 barış anlaşmasında bölgenin sınırları belirlenmedi. 2005'te imzalanan barış anlaşmasından sonra SPLM, kuzeydeki Ulusal Kongre Partisi'nin kontrolündeki koalisyon hükümetine katıldı.

Kaynak: Reuters

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?