Güney ve Kuzey Kore arasında ipler koptu

K. Kore'nin gemisini batırdığını iddia eden G.Kore bu ülkeyle tüm ticari ilişkilerini dondurdu, ABD ile ortak tatbikata hazırlanıyor

Güney ve Kuzey Kore arasında ipler koptu


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Güney Kore, Mart ayında batan bir savaş gemisinin Kuzey Kore tarafından batırıldığına işaret eden delillerin ortaya çıkmasının ardından, Kuzey Kore ile hemen hemen tüm ticari bağlarını kopardı.

BBC'nin haberine göre, Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-Bak, ortak bir fabrika kompleksinin kurulması dışında, Kuzey Kore ile tüm ticari ilişkilerin dondurulacağını ve Kuzey'e ait ticari gemilerin geri çevrileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Lee, Kuzey Kore'nin Güney Kore deniz kuvvetlerine ait gemiyi batırmanın bedelini ödemek zorunda kalacağını savundu.

Lee ayrıca, kuzey komşusunu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne havale edeceğini de belirtti.

Güney Kore'nin kazayı araştıran raporunda, Kuzey Kore'yi suçlayan bulgulara, geminin parçalanmış gövdesindeki incelemeler sonucu ulaşıldığı belirtilmişti.
Atılan torpil parçalarının da deniz yatağında bulunduğu, özelliklerinin de Kuzey Kore'nin silah envanterinde bulunanlarla örtüştüğü bildirildi.

Batan Cheonan adlı savaş gemisinde bulunan 46 denizci de hayatını kaybetmişti. Kuzey Kore ise savaş gemisinin batmasıyla ilgili suçlamaları reddediyor.

GÜNEY KORE-ABD ORTAK TATBİKATI YOLDA

Öte yandan, Güney Kore'nin ABD ordusu ile birlikte torpido saldırılarına karşı önlemlerin ele alınacağı ortak bir deniz tatbikatı yapacağı açıklandı. ABD ordusu yönetimindeki tatbikatta, nükleer silah ya da füze taşıdığından şüphelenilen gemilerin durdurulması çalışmaları da yapılacak.

Reuters'ın verdiği bilgiye göre, Güney Kore savunma bakanı Kim Tae-young, ortak deniz tatbikatının yanısıra, Güney'in Kuzey Kore sınırında yüksek sesle yapılan radyo yayınlarına yeniden başlayacağını da söyledi.

Bu arada, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Çin'i, Kuzey Kore konusunda işbirliğine çağırdı.

ABD, daha rapor yayınlanmadan bulguları onayladığını ve Güney Kore'yi kayıtsız şartsız desteklediğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise temaslarda bulunmak üzere Japonya, Çin ve Güney Kore'ye gidiyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2010, 13:08
banner53
YORUM EKLE

banner39