banner15

Güneydoğu Barış Elçisi'ne ağlıyor

Güneydoğu'da 500'e yakın kan davalı aileyi barıştıran Sait Şanlı, son yolculuğuna uğurlandı.

Güneydoğu Barış Elçisi'ne ağlıyor


Tedavi gördüğü Ankara'daki özel bir hastanede yaşamını yitiren Kasaplar Odası Başkanı ve Liceliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Sait Şanlı'nın cenazesi dün akşam uçakla Diyarbakır'a getirildi.

Ulucami'de öğle namazından sonra kılınan cenaze namazının ardından Şanlı'nın tabutu omuzlarda yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta Mardinkapı Mezarlığı'na getirilerek, toprağa verildi.

CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN İÇİN MEKTUP

Şanlı'nın oğlu İsmail Şanlı, babasının çok sayıda seveni olduğunu belirterek, toplumsal barışa katkıda bulunmak için yoğun çaba harcadığını söyledi.

Ayak damarlarının tıkanması nedeniyle babasının yürüyemez hale geldiğini ve ameliyat olması gerektiğini anlatan Şanlı, ameliyatın Ankara'daki özel bir hastanede gerçekleştirildiğini belirtti. Şanlı, babasının ikinci ameliyata girmeden önce toplumsal barışın sağlanması için Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a mektup yazdığını da ifade ederek, şöyle dedi: ''Babam ayağa kalktıktan sonra toplumsal barışı sağlamaya yönelik Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a göndermek üzere bir mektup hazırlamıştı. Ameliyattan sonra mektubu gönderecekti. Ama bunu gerçekleştiremediği için üzgünüz. Tek amacı toplumsal barışın sağlandığını görmekti. Üzüntümüz bunu görememesidir.''

KARADENİZ'DE DE BARIŞTIRACAKTI

Şanlı, babasının Güneydoğu'dan sonra Karadeniz bölgesindeki kan davalarını da son erdirmek için çalışmalar yapmayı planladığını belirtti.

Babasının son olarak cezaevindeki bir mahkumla, dışarıda olan bir aile arasındaki barışın sağlanması için Edirne'ye gittiğini ifade eden Şanlı, ''Sağladığı barışlarda eksiklik bırakmıyordu. İki tarafı da ikna edip kan davasında sağladığı barışın yarım kalmamasını istiyordu. Babamın sağladığı barışlardan çok şükür hiç biri bozulmadı'' dedi.

MEZARINI KENDİ KAZDI

Şanlı, babasının ameliyat için Ankara'ya gitmeden önce herkesten helallik istediğini ve bunun için de Liceliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nde toplantı düzenlediğini hatırlatarak, şunları söyledi: ''Öldüğümde 'Diyarbakır kitlenecek' diyordu ve hatta dernekte 600 kişinin katıldığı bir toplantı yaptı. Dernek üyelerine 'Ben gidiyorum hakkınızı helal edin' dedi. Daha sonra Mardinkapı Mezarlığı'na giderek, kendi mezarını kazdı. Üstünü de hocaların tavsiyesi üzerine tahtayla kapatmış. Sanki bu günleri görecekmiş. Bu olay 22 gün önce oldu. Zaten 20 gündür yoğun bakımdaydı. Ameliyata girmeden bir gün önce mezarını kazmış. Hatta, 'baba niye bunu yapıyorsun. Sen ameliyata giriyorsun' dedik. O da 'ben herkesten helallik istiyorum' dedi. Öleceği malum olmuş. Biz babama layık olmaya çalışacağız.''

Merkezi İstanbul'da bulunan Liceliler Vakfı Başkanı Ali Rıza Karadağ da, Şanlı'nın cenazesi için Diyarbakır'a geldiklerini belirterek, şöyle konuştu: ''Biz büyük bir insanın kaybı için buradayız. Bölgenin en değerli insanlarından birini kaybettik. Hepimizin başı sağ olsun. Kendilerinden aldığımız öğütlerle onun misyonunu devam ettirmek istiyoruz. 1996 yılında kurulduk, ama Şanlı'nın hızına hiç bir zaman yetişemedik. Her zaman kalıcı olmak istiyordu. Barışı hep Allah için yaptığını söylerdi.''

Cenaze törenine, DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, Diyarbakır Vali Yardımcısı Miktat Alan, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ahmet Aydın, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam ve çok sayıda vatandaş katıldı.

NOBEL ÖDÜLÜNE ADAY GÖSTERİLMİŞTİ

Şanlı'nın kan davalı aileleri barıştırma girişimi Türkiye'deki medyanın yanı sıra dünya medyasının da ilgisini çekmişti. Fransız haber ajansı AFP tarafından Nobel Barış Ödülüne aday gösterilen Şanlı, kan davalarıyla ilgili olarak Şili'den Diyarbakır'a gelen heyetle görüşmüş ve Şili'ye davet edilmişti.

Şanlı, Türkiye'ye gelen İngiliz gazetecilerle ve BBC muhabirleriyle görüşmeler yapmıştı.

"Barış Elçisi" Şanlı'nın, yaptıkları BM tarafından da fark edilmiş ve bölge barışına sağladığı katkıdan dolayı bir teşekkür yazısı verilmişti.

Kaynak: Ajanslar/ntv

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2009, 21:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35