banner39

Güneydoğu cazibe merkezi olacak

Türkiye'nin geri kalmış bölgesi olarak bilinen Güneydoğu için bugün, tarihinde önemli bir dönüm noktası oldu.

Arşiv 27.05.2008, 15:06 27.05.2008, 15:51
Güneydoğu cazibe merkezi olacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve kabinedeki bakanların birçoğu bugün Güneydoğu Anadolu Bölgesine tarihi bir çıkarmada bulundular.

Erdoğan ve ekibi, Türkiye'nin en geri kalmış bölgesine şaha kaldırmak için kolları sıvadı ve ilk hamleyi bugün başlattı.

Bu çerçevede Başbakan Erdoğan, bölgeyi cazibe merkezi haline getirecek 12 milyar dolarlık GAP eylem planını açıkladı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren'in Güneydoğu'daki 9 ilde yaptığı çalışma sonrası bir rapor hazırlandı. Bu rapor doğrultusunda hayata geçirilecek yatırım paketi nihayet uygulamaya konuluyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, GAP yeni eylem planının Türkiye için yeni bir milat, yeni bir dönüm noktası olacağını belirterek, ''Bugün açıkladığımız bir rapor, proje veya dosya değildir. Takvimi belirlenmiş, somut olarak, müşahhas olarak tanımlanmış, kaynağı temin edilmiş bir eylem planıdır'' dedi.

Erdoğan, Diyarbakır Ziya Gökalp Spor Salonu'nda düzenlenen ''GAP Eylem Planı'' tanıtım toplantısına yaptığı konuşmada, bugün burada Güneydoğu, Doğu ve İç Anadolu bölgeleri başta olmak üzere Türkiye'nin refah ve istikrarı için çok önemli olan büyük bir hamleye start vermek üzere bir aya gelindiğini belirtti.

''Diyarbakır'da bu büyük hadisenin ilanı için buluşmaktan memnuniyet duyduğunu'' ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bu buluşmaya kabine arkadaşlarımın yarısıyla, milletvekillerimizle, partili partisiz ayırt etmeksizin bölge milletvekillerini davet etmek suretiyle, iş adamlarımızla, sivil toplum örgütlerimizle birlikte geldik. Hepimiz bugün aynı heyecanı, aynı mutluluğu yaşıyoruz. Hükümet olarak attığımız bu büyük adım, Güneydoğu Anadolu Projesi Yeni Eylem Planı ile diğer bölgelerde öncelikli projelerin hızlandırılmasıdır. GAP, KAP ve KOP olarak kısaltılmış adıyla bilinen bu projelerle ilgili ayrıntılı eylem planımızı tamamlamış bulunuyoruz. Finansman kaynağımızı belirledik, yapılacak işleri somut bir takvime bağladık. Bu projeler gerek bölge insanımız, gerek Türkiye'nin her tarafında bütün milletimiz için talih değiştirecek ve bunun yanında tarihe bir yeni dönemin başlangıcı olacak önemli oranda sonuçlar üretecektir.''

''DÜĞMEYE BASIYORUZ''

Başbakan Erdoğan, bunların bölgeler arasında ekonomik kalkınma ve sosyal gelişme farklarını ortadan kaldıracak, geri kalmışlığın getirdiği işsizlik ve göç gibi sorunlarda rahatlatacak kurtuluş projeleri olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Artık uzun yıllardır konuşulan ama bir türlü potansiyeli hayata geçirilemeyen bu kurtuluş projelerini elle tutulur, gözle görülür bir hızla tamamlamak için düğmeye basıyoruz. Yıllardır bölge insanımız başta olmak üzere milletimize evlat acısı yaşatan bölücü terör belasının istismar ettiği sosyoekonomik yaralar bu projelerle inanıyorum ki bütünüyle kapanacaktır.

Hatırlarsanız, biz bu yola çıkarken en son seçimde İstasyon Meydanında yaptığım konuşmada da ısrarla vurgulamıştım, bu yola çıkarken bir şey söyledim. Neydi o? Biz hep tek vatan dedik, biz tek bayrak dedik, biz biz tek devlet dedik ve yola böyle çıktık.

İşte bu anlayışladır ki bu büyük hamlenin yanı sıra Meclis'te bugün görüşmeleri başlayan özellikle dil konusuyla alakalı, televizyon-radyo yayınlarında yeni açılımımız terörün psikolojik ve kültürel zeminini de önemli ölçüde kurutacaktır. Yapılacak yeni düzenlemeyle TRT'nin bir kanalı bundan böyle bölgedeki dilleri sürekli olarak anons eder hale gelecektir. Hem sosyoekonomik kalkınmayı sağlayacak olan yeni eylem planımız, hem yeni yayın açılımımız, toplumsal yapımızı, birlik ve bütünlüğümüzü güçlendiren bir sosyal restorasyon meydana getirecektir. Bölgelerimiz ve insanlarımızın yıllardır adete mahkum olduğu kötü talihi değiştirecek bu tarihi adımların hükümetimize nasip olmasından büyük bir bahtiyarlık duyuyorum.''

''YENİ BİR MİLAT, YENİ BİR DÖNÜM NOKTASI''

Konuşması vatandaşların alkışlarıyla kesilen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Güneydoğu Anadolu bölgemizin kalkınması başta olmak üzere Türkiye'nin bütün bölgelerinin yüzünü güldürecek, Türkiye'nin topyekun bahtını açacak olan yeni projelerimizi açıklamanın şu anda farklı bir heyecanı içerisindeyiz. Bir az sonra ayrıntılarını açıklayacağım yeni eylem planımız hiç kuşkusuz Türkiye için yeni bir milat, yeni bir dönüm noktası olacaktır.

Fikirleriyle, önerileriyle eylem planımızın olgunlaştırılmasına katkıda bulunan herkese özellikle teşekkür ediyorum. Bugüne kadar bölgeye yönelik bir çok paketler açıklandı, birçok raporlar yayımlandı, birçok söylemler ortaya konuldu. Bunların hepsinin yanlış olduğunu düşünemeyiz. Ancak bu raporların bir çoğu doğrunun olması gerekenin yalnızca bir bölümünü ortaya koyuyor. Oysa olması gereken meseleleri bir bütün olarak doğru algılayabilmek, Türkiye bütünlüğünde düşünebilmektir. Yalnızca siyasi söylemlerle veya popülist bir kısım anlayışlarla netice alınamayacağı çok açıktır. Yine biliyoruz ki doğru teşhis ve tespitler kadar, bunları uygulamaya geçirebilme iradesi, kararlılığı ve azmi de önemlidir. İşte bugün açıkladığımız bir rapor, proje veya dosya değildir. Takvimi belirlenmiş, somut olarak, müşahhas olarak tanımlanmış, kaynağı temin edilmiş bir eylem planıdır.''

'GAP Eylem Planı ve Diğer Bölgelerdeki Öncelikli Yatırımların Tamamlanması' adı verilen paket, Başbakan Erdoğan tarafından bölgeninDiyarbakır'da açıklanıyor. Diyarbakır, Adıyaman, Batman, Kilis, Mardin, Siirt, Şırnak, Şanlıurfa ve Gaziantep'i ihtiva eden kalkınma paketinde 10 maddelik eylem planı bulunuyor.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından notlar:

- Bu buluşmaya kabine arkadaşlarımın yarısı ile milletvekilleri ve bölge milletvekilleri, işadamları, stk örgütleri ile birlikte geldik.

- Hepimiz bugün aynı heyecanı yaşıyoruz. Hükümet olarak attığımız bu büyük adım GAP projesi yeni eylem planı ile hızlandırılmasıdır.

- Bu projeler gerek bölge gerek tüm Türkiye için tarih değiştirecek ve bunun yanında tarihe yeni dönemin başlangıcı olacak önemli oranda sonuçlar üretecektir.

- Bunlar bölgelerimiz arasında ekonomik ve sosyal gelişme farkını ortadan kaldıracak, işsizlik ve göç sorunlarında kurtuluş projeleridir.

- Yıllardır bölge insanı başta olmak üzere bölücü terör örgütünün açtığı yaralar bu proje ile bütünü ile kapanacaktır.

- Biz bu yola çıkarken en son seçimde yaptığım konuşmada: Biz tek millet dedik. Biz tek vatan, tek bayrak, tek devlet dedik böyle yola çıktık. Bu anlayışla ki mecliste bugün görüşmeleri başlayan özellikle din konusuyla alakalı yayınlarda yeni açılımımız terörün psikolojik ve sosyolojik kökünü de kurutacaktır. Yeni düzenleme ile TRT'nin bir kanalı bölgedeki dilleri sürekli anons eder hale gelecektir.

- Hem ekonomik kalkınmayı sağlayacak politikamız hem de yayınlarımız birlik ve bütünlüğümüzü güçlendirecek.

- Türkiye için yeni bir milat yeni bir dönem noktası olacaktır. Eylem planımızın hazırlanmasında görev alanlara teşekkür ediyorum.

- Bugüne kadar bir çok planlar açıklandı. Bunların hepsinin yanlış oludğunu düşünemeyiz. Bunların çoğu doğrunun bir bölümünü oluşturuyordu. Meseleyi bir bütün olaraka algılayabilmek gerekiyor.

- İnsanlarımızın hayat kalitesini artırmak adaleti bütün ülkeye yaymakla mümkündür. Türkiye demokratik, laik ve sosyal hukuk devletidir. Bu temel niteliklerin gereği ülkemizi bir bütün olarak kuacaklamak 81 vilayet 70 milyon insanı bir görmek herkes için refah özgürlük üretmektir.

- Dinimiz, inancımız, düşüncemiz, yaşam biçimimiz, etnik kökenimiz her ne olursa olsun. Unutmayalım ki millet olarak kaderimiz birdir. Aynı gök kubbe altında yaşıyoruz. Bizi birleştiren tek bir millet yapan yüksek değerlerimiz var.

- Her vatandaşımın başı dik olsun. Çözemeyeceğimiz sorunumuz yoktur. Aşamayacağımız hiç bir engel yoktur. Emin olun bu topraklar şaha kalkacaktır. Tüm ülkede mayınlı alanları biz temizleyeceğiz. Ama kimlerle sizlerle temizleyeceğiz. Bu ülkenin evlatlarını mayın döşeyerek yok etmek isteyenlerin hesabını milletim soracaktır.

- Demokrasi talebi de kalkınma talebi de milletimizin ortak talebidir.

- Buraya yaptığımız yatırımlar Türkiye'nin geleceğine yapılmış yatırımlardır. Bunlar tüm Türkiye'yi etkileyecektir. Bu yüzyılın en büyük projelerinden birisidir. Sosyal restorasyon projesi kardeşlik projesidir.

- Çare daha çok özgürlüktür. Çare daha çok yatırım, üretimdir. Güvendir. İstiklaldir. Güven ve istikrarın olmadığı hiç bir yerde gelişme olmaz. Terörün olduğu yerde kalkınma, huzur ve refah olmaz. Ülkemizin huzur ve refahına kast eden terör örgütü hiç bir hedef ayırt etmediğini bütün dünyaya gösterdi. Artık bölücü terörün insanlık dışı yüzünü tüm dünya tanıdı. Terör örgütü içerde ve dışarda hiç olmadığı kadar yanlızlaşmıştır. Topyekün mücadele yürütüyoruz. Terörün düşmanı refah ve özgürlük ortamıdır.

- İktidarımızla birlikte teşvik yasası çıkardık. Ağırlıklı olarak Güneydoğu, Doğu ve Karadeniz'i kapsıyordu. 49 ili kapsıyordu. Yatırımcı niçin gelmiyor diye kendimize sormamız gerek. Yatırımcı kendisi için güvenlikli ortam istiyor. Terörün yerleşik bir zemin oluşturduğu bu alana yatırımcı girmiyor. Bu adımlarla olayı farklı bir noktaya taşıyoruz.

- Hedef şu Sivas'ın doğusuna geçemeyenler sizin derdinizi anlayamazlar. Bugüne kadar gelmiş geçmiş liderlere bakın kaç tanesi Sivas'ın doğusuna geçti. Bunlar Ankara'nın dışına çıkamadılar. Fakat gördüğünüz gibi iktidarımız hamdolsun Türkiye'de 81 ilin 80 tanesinde halkımızın teveccühüne mazhar oldu. Bizde bundan dolayı halkımızı müteşekkiriz. Biz halkımızı seviyoruz. halkımız da bizi seviyor. Fakat biz halkımızı her hangi bir ayrıma tabi tutmadan seviyoruz. Yaradılanı yaratandan ötürü seviyoruz. Bizim ortak paydamız Türkiye Cumhuriyet vatandaşlığımızdır.

- Doğu ve Güneydoğu'da bölgesel gelişmeyi desteklemek için metropoller oluşturacağız. Cazisbe merkezleri projesini uygulayacağız. Göç edenlerin tekrar göç edeceklerine inanıyorum. Bu merkezlerden yakın çevrelerine yayılan kalkınma hamlesi başlayacak. Bu eylem planı şu andan itibaren başlıyor.

- Trabzon ve Sivas'ta program çalışmaları 2008'de başlayacak. Köydes ve Beldes çerçevesinde suyu ve yolu olmayan köy kalmayacak dedik ve bunu bitirme noktasına getirdik. Diyarbakır'ın suyu ve yolu olmayan köyü kalmadı. Toplam ödenek tutarı 5.3 katrilyon oldu. 2002'den bugüne kadar 8.6 katrilyon Güneydoğu ve Doğuya yatırım yapıldı. Bu illerimizde 26.400 derslik yapıldı. 86 bin bilgisayar gönderdik. Çağdaş olmak modern olmak böyle olur. Lafla olmaz. Biz bunu başardık. Ayrıca 170 öğrenci pansiyonunu tamamladık. Dönemimizde 15 yeni üniversite kurduk. Size söz verdik şimdi Türkiye'de üniversite kurulmayan il kalmadı. Bugün Hakkari'nin de Tunceli'nin de üniversitesi var.

- Sağlıkta önemli dönüşüm sağladık. 212 sağlık yatırımı yaptık. Bölgedeki doktor, ebe, hemşire sayısında artış sağlandı. Tüm Türkiye'de ne yaşanıyorsa Güneydoğu, Doğu'da da o yaşanıyor. Hedef daha yakalanmadı.

- Bir çok ayrımlar var. Hele hele hanım kardeşlerim çok iyi biliyor. Daha önce hastane kapılarında maalesef sürekli ötelenen vatandaş vardı. Artık ötelenen vatandaşım kalmadı. İlgisizlik varsa sistemden değil orda görev yapandan kaynaklanıyor. İstediğin hastaneye git. Hepsinin yolu açık.

- Gönüllü olarak köyüne dönmek isteyenlere Köye Dönüş ve Rehabilitasyon projesini başlattık. 14 ilde bunu uyguluyoruz. bugüne kadar 25 bin haneden eski yaşadıkları yere dönmek isteyen vatandaşlarımızın sayısı artıyor. 68 trilyon harcadık. Bunlar yine devam edecek. Terörden zarar görüp de eve dönüş projesi ile desteklerimiz süratle devam ediyor. 468 trilyon da onlara ödeme yaptık.

- Bugün TBMM'de Genel Kurul'da görüşülecek. Bir kanalı Kürtçe yayın için tahsis ediyoruz. Kürtçe yayın için bölgesel frekans talebinde bulunan kurum çıkmadı. Önce insan anlayışı ile hareket eden bireyi devlete göre önceleyen hükümetimiz yaşam standardını geliştirmekte kararlıdır. Bu bölgelerdeözellikle sivil insiyatiflerin gelişmesi güç bulması bireysel girişimciliğin gelişmesi bizim önceliğimizdir.

- Bu aynı zamanda işsiz vatandaşlarım için iş kapısı. Türkiye'nin en büyük ve dünyanın sayılı projeleri arasında 1.8 milyon hektar alanın sulanmasını ürün çeşitliliğini artırmayı, 27 milyar kilovat elektrik artmasını kişi başına düşen geliri yüzde 209 artmasını öngören bir proje.

- 2007 sonuna kadar 25.6 katrilyon harcama yapıldı. Gerçekleşme oranı 62. 17 yılda. Bu dönem itibari ile GAP'a yılda ortalama yüzde 7 oranında pay ayrıldı. 2008 yılında bizim tahsis ettiğimiz rakam 1 katrilyon ek ödenek ile toplam yatırımlar içindeki payını yüzde 12 seviyesine yükseltiyoruz.

- GAP Projesi kapsamında 2008 itibari ile 272 bin 972 hektar alan sulamaya açıldı. 99 518 haktarlık alanda işe inşaat devam ediyor. Sulama projelerinin sadece yüzde 15'i işletme halinde yüzde 5 inşaat halinde yüzde 80'i biz tamamlayacağız. Bölgenin sorunlarının çözümünde en etkili araç olan GAP Projesine özel bir önem veriyoruz.

- Hükümet olarak bölgenin sorunlarını ve çözümünde en etkili araç olan GAP Projesini takibe aldık. Eylem planındaki 4 gelişme ekseni altında 73 ana eylem bulunuyor. Burada sizlere sadece ana başlıkları ile eylemleri yapılacakları özetleyeceğim.

- Bu dört ana eksen etrafında illerde yapılacaklar toplanıyor. 2012 yılına kadar yapılacaklar.

- Ekonomik kalkınmanın geliştirilmesi 2008 Diyarbakır, 2009'da Gaziantep ve Şanlıurfa'da cazibe merkezleri oluşacak.

- Ziraat Bankası'nda kredi kullanımını artırıyoruz. Bölgedeki bütün illerde yatırım projelerini destekliyoruz.

- Turizm alt yapısı geliştirilecek. turizm geliştirilecek. Adıyaman'ın değişikk yerlerinde 10 eski eser restore edilen eserlere ilaveten onların onarımını gerçekleştireceğiz. Hasan Keyf araştırma ve kazı kurtarma projesini süratle bitireceğiz. Hasan Keyf'i yok edecek kadar vatana ihanet içinde değiliz. Olamayız. Tam aksine dönemimizde kültürel eserlerine bizim kadar sahip çıkan bir iktidar gelmemiştir.

- Tarımsal işletmelere destek sağlanacak. Organik tarım faaliyetleri desteklenecek. Mayınlı alanlar tarıma kazandırılacak. Adıyaman'da 12.900 hektar alanda erozyon kontrolü yapacağız.

- Sınır boyunca 30 hektar mayınlı alan organik tarıma açıyoruz.

- Sosyal gelişmenin sağlanması

- Bütün eğitim kademelerinde alt yapı geliştirilecek. Fırsat eşitliği sağlanacak. Okul öncesi eğitim yüzde 50 artırılacak.

- Zorunlu eğitime gelmeyen öğrenci kalmayacak.

- 1865 yeni derslik yapacağız 9043 öğrenci okula kazandırılacak. Orta öğretimde okuma oranı yüzde 90'a çıkacak.

- Alt yapının iyileştirilmesi. Sulama projeleri hızlandırılacak. 1.8 milyon hektarlık sulama hedefi 2012 yılına kadar tamamlanacak. Şu anda Cizre ve Silvan Barajları için adımları attık. Bu barajları da bitireceğiz. Burada bir durum daha var. Bundan sonra Güneydoğu, Doğu ve Konya Ovası'nda sulama sisteminde açık kanal sistemini kaldırıyoruz. Kapalı sisteme geçiyoruz.

- Kapalı sistemin alt yapısını oluşturacağız. Yağmurlama ve damlama projesi ile sulayacağız. Tuzlamayı önleyeceğiz. Çatlama olmayacak. Ne kadar ihtiyaç varsa o kadar su verilecek. Verim artacak. Bilişim teknolojisini devreye sokuyoruz. Hangi saatte ne kadar sulama olacak bunları belirleyeceğiz. buradan çok ciddi bir kazanım olacak.

- Bölge ulaştırma ve lojistik hizmetleri güçlendirilecek. Karayolu ve havayolu ulaştırması geliştirilecek. Batman Havaalanı' yeni terminal binası yapılacak. GAP Uluslararası hava alanının da hızla tamamlayacağız. Doğalgaz ve elektrik şebekeleri yenilenecek.

- Sınır ticareti kolaylaştırılacak. Sınır bölgelerinin tamamında sınır bölge ticarete gelitirilecek. Bölgede konut ihtiyacının karşılanması ve yapı kalitesinin artırılması için TOKİ tarafından yoğunlaştırıyoruz. İçme, atık su tesisleri geliştirilecek

- Kurumsal kapasitenin geliştirilmesinde ise 2008'in ikinci yarısında bölgenin bütün illerine hizmet edecek 3 aedt kalkınma ajansı kuruluacak.

Kaynak: Ajanslar

 

 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?